Farul - Petrolul 3-1 » Lecție de fotbal predată de elevii lui Hagi, care revin pe loc de play-off!

Farul - Petrolul 3-1

Articol de Liviu Manolache, Daniel Grigore  —  duminică, 10 decembrie 2023

Farul a învins-o pe Petrolul în etapa 19 din Superligă, scor 3-1, și urcă pe locul 6, de play-off, având acum două puncte peste ploieșteni.

Farul nu mai câștigase acasă de 4 meciuri, dar astăzi a reușit o prestație convingătoare și a pus la punct una dintre contracandidatele la play-off, Petrolul Ploiești.

Primul care a amenințat poarta Petrolului, chiar un fost „lup”, Constantin Budescu,  l-a întins serios pe Lukas Zima în minutul 12, cu un șut la colțul scurt.

Același Budescu a semnat primul gol al meciului, în minutul 30, din penalty. A fost o lovitură de pedeapsă pe care Farul a primit-o în urma intervenției din camera VAR, pentru un henț pe care „centralul” Andrei Chivulete a judecat că Marian Huja l-a comis în interiorul careului. Mai jos, faza video.

>

Farul - Petrolul 3-1, iar campioana revine pe loc de play-off

Farul nu a făcut pasul în spate, iar la câteva minute după reluarea jocului și-a dublat avantajul. Rivaldinho și Vînă au combinat în propria jumătate, apoi cel din urmă l-a lansat pe brazilian cu o pasă de efect, cu exteriorul. Rivaldinho și-a continuat alergarea până în careul advers, de unde i-a pasat în fața porții lui Louis Munteanu, care nu avea cum să rateze.

Condusă cu două goluri, Petrolul a încercat să propună mai mult pe plan ofensiv, a adus mai mulți jucători în terenul advers, dar nu a reușit să pună în primejdie poarta lui Aioani.

Următorul gol a căzut tot în poarta ploieștenilor, în minutul 78, autorul fiind căpitanul Ionuț Larie, lăsat liber, singur-singurel, la marginea careului de 6 metri.

Petrolul a spălat din rușine cu un gol înscris de Paul Papp în minutul 81, dar nu a avut inspirație pentru a mai zgudui plasa apărată de Aioani.

S-a terminat 3-1, iar Farul trece peste Petrolul în clasament, având acum 28 de puncte, două peste „lupii galbeni”.

5 golurişi 6 pase decisive a reuşit Constantin Budescu în ultimele 11 partide disputate de Farul în Superliga României

Notele GSP după Farul - Petrolul 3-1

FARUL: Aioani 6 - D. Sîrbu 7, Larie (cpt.) 7, M. Popescu 6 (80 Queiros), Dussaut 6 - Vînă 6 (89 Grosu), Artean 6, Grameni 6 - 'Rivaldinho' 7 (72 Mazilu 6), L. Munteanu 7 (89 Grigoryan), Budescu 7 (80 Dănuleasa).
Antrenor: Gheorghe Hagi - 7.

PETROLUL: Zima 5 - Doua 5, Papp 6, Meijers 5, Huja 4 (60 Dumitriu 5), Ţicu (cpt.) 4 - Seto 5 (74 Mitrov 5), Jair 6, Jefferson 5 (61 Roman II 5) - Musi 5 (74 I.Raducan 5), Grozav 5 (89 Rădulescu).
Antrenor: Florin Pîrvu - 4.

Arbitru: Andrei Florin Chivulete - 6. Asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe - 7, Andrei Constantinescu - 7.

FINAL » Farul - Petrolul 3-1

Farul - Petrolul, echipele de start:

Farul: Aioani – Sîrbu, Larie, M. Popescu, Dussaut – Vînă, Artean, Grameni – Munteanu, Rivaldinho, Budescu
Rezerve: Buzbuchi, Dănuleasa, Queiros, Banu, Grigoryan, Cojocaru, Popescu, Mazilu
Antrenor: Gheorghe Hagi

Petrolul: Zima – Papp, Meijers, Huja, Țicu – Doua, Seto, Jefferson – Musi, Grozav, Jair
Rezerve: Eșanu, Garutti, Dumitriu, Radu, Vraciu, Mitrov, Rădulescu, Răducanu, Roman
Antrenor: Florin Pîrvu

Stadion: Complex Sportiv Academia Gheorghe Hagi
Arbitru: Chivulete Andrei Florin, A1: Gheorghe Sebastian Eugen, A2: Constantinescu Andrei
Arbitru VAR: Dima Iulian, Arbitru AVAR: Marinescu Vasile
R1: Mladinovici Horia Gabriel