Handbal

Franța - Norvegia, șocul fazei grupelor la CM de handbal, decis în ultimul minut » Urmează un „sfert” infernal pentru campioana en-titre

Articol de Adrian Jitea  —  Sunday, 10 December 2023

Franța a învins Norvegia, scor 24-23, și a câștigat Grupa Principală 2 de la Campionatul Mondial de handbal feminin.

• România - Polonia, ultimul meci al „tricolorelor” la actuala ediție a Campionatului Mondial, este programat luni, de la ora 19:00, liveTEXT pe GSP.ro.

Seara de duminică a adus primul șoc veritabil al Mondialului. La Trondheim, Norvegia a primit vizita Franței, în reeditarea finalei de acum doi ani. Nordicele se impuneau atunci fără emoții, scor 29-22.

Franța - Norvegia, șocul Mondialului de handbal, decis în ultimul minut

Duelul de astăzi a avut alte coordonate. Olivier Krumbholz a demonstrat încă o dată că este capabil să se reinventeze. A gândit perfect partida din punct de vedere tactic, o defensivă agresivă, greu de depășit.

Cele două forțe ale handbalului s-au succedat la conducere, au avut, pe rând, avantaj de 3 goluri. Finalul a fost pe muchie de cuțit. Estelle Nze Minko, centrul lui Gyor, a marcat reușita decisivă cu 45 de secunde rămase.

Cu victorii pe linie, Franța a câștigat Grupa Principală 3 și va juca în sferturile de finală împotriva Cehiei. Norvegia a încheiat pe poziția secundă și va avea un test mai complicat în următoarea fază. Olanda va fi adversară.

Rezumatul VIDEO. Franța - Norvegia 24-23

Clasamentul final în Grupa Principală 3 e Campionatului Mondial de handbal feminin: