A fost nevoie de Bellingham ca Real Madrid să își învingă „bestia nera” » Show pe „Bernabeu” și locul 1 în La Liga

+11 Foto
Real Madrid a învins-o pe Villarreal, scor 4-1, în runda cu numărul 17 din La Liga. Trupa lui Ancelotti a urcat pentru moment pe primul loc, peste Girona.

Articol de Alexandru Tomuțiu  —  luni, 18 decembrie 2023

Real Madrid a învins-o pe Villarreal, scor 4-1, în runda cu numărul 17 din La Liga. Trupa pregătită de Carlo Ancelotti a urcat pentru moment pe primul loc, peste Girona.

Real Madrid avea amintiri neplăcute de la ultimele dispute împotriva lui Villarreal, 4 meciuri consecutive fără victorie în La Liga.

Bellingham, decisiv și cu Villarreal

Ceva s-a schimbat între timp. Pe Santiago Bernabeu a sosit Jude Bellingham. Iar englezul n-a avut milă de „Submarinul galben”. A deschis scorul în minutul 25, cu o lovitură spectaculoasă de cap. Madrilenii au mai înscris o dată înaintea pauzei, prin Rodrygo.

Reușita lui Morales, din minutul 54, părea să încingă jocul. Doar i-a enervat pe elevii lui Ancelotti. Diaz și Modric au punctat în interval de 4 minute, pentru o victorie care duce Realul pe prima poziție în La Liga.