Florinel Coman, alt gest controversat » A luat încă un „galben” intenționat și va rata meciul următor

Articol de Sergiu Alexandru  —  marţi, 19 decembrie 2023

Florinel Coman (25 de ani) a fost omul meciului în Poli Iași - FCSB 1-3. Dar a fost și protagonistul unui moment incredibil.

Extrema roș-albastră, care a marcat două goluri, a primit cartonașul galben în minutul 73 și va rata partida cu UTA, prima din 2024, din 22 ianuarie.

Florinel Coman, avertizat pentru un gest stupid

În minutul 73, Florinel Coman a primit cartonașul galben din partea arbitrului Iulian Călin pentru un gest stupid.

Aflat în afara jocului, pe marginea terenului, Florinel Coman dă cu piciorul în mingea care nu ieșise încă de pe teren.

Iulian Călin i-a acordat direct cartonașul galben. Astfel, el a ajuns la patru avertismente și va rata meciul cu UTA.

Am întâlnit o echipă care a făcut puncte. Știam că va fi un meci greu, dar am venit concentrați doar pentru cele 3 puncte Facem tot posibilul și sper din toată inima să ridicăm trofeul. Avem 11 puncte acum, să vedem ce va fi. Titlul este obiectivul nostru pentru că asta îşi doresc milioanele de suporteri.

- Florinel Coman

Florinel Coman urma să fie suspendat la CFR Cluj - FCSB, dar a evitat șmecherește acest scenariu

Pe 3 decembrie, Coman a mai fost în centrul unui moment controversat, la meciul cu Oțelul. Florinel a fost avertizat de „centralul” Marcel Bîrsan în minutul 58 al confruntării. Era al patrulea „galben” văzut de Coman în acest sezon, ceea ce însemna la acel moment că Florinel urma să fie suspendat cu CFR Cluj.

Doar că șeptarul roș-albastru a forțat al doilea galben în ultimele minute. A reușit să-l provoace pe „central” să scoată al doilea „galben”, astfel că a fost eliminat și a stat în Cupă, cu FCU Craiova, nu și în campionat, cu CFR Cluj.