Umilință în Gruia! CFR Cluj a demolat-o pe Universitatea și termină anul pe locul 2 + clasamentul din Superliga și notele GSP

Articol de Liviu Manolache, Adrian Duţă  —  Thursday, 21 December 2023

CFR Cluj a câștigat cu U Cluj, scor 4-0, în etapa #21 din Superliga. La ultima partidă din 2023, gazdele și-au zdrobit rivalii din oraș.

CFR Cluj venea după 7 meciuri la rând fără victorie în Liga 1 și a început ca din tun partida din Gruia cu rivala din oraș. Elevii lui Mandorlini au deschis scorul din fază fixă, după o lovitură liberă din afara careului. Mingea a ajuns la Kresic, el a pasat cu capul în centrul careului, de unde Muhar l-a învins fără emoții pe Iliev.

Portarul lui U a avut apoi o intervenție fabuloasă, din postură de 1 la 1 cu Otele. Atacantul CFR-ului a tras la lung, însă Iliev a plonjat spectaculos și a respins în bară.

CFR Cluj a dominat de la cap la coadă

Asaltul trupei lui Mandorlini a continuat. Bîrligea a fost lansat în adâncime de Muhar, a sprintat spre careu fulgerător și a trimis o ghiulea în bara transversală, de la marginea careului. Iliev a plonjat în zadar, nu avea nicio șansă. CFR Cluj a făcut cea mai bună repriză din ultimele două luni și a avut emoții preț de câteva secunde în prima repriză.

Adică exact cât a durat ca golul lui Manu să fie anulat pentru ofsaid. Cu 3 minute înainte de pauză, Bîrligea a avut un instinct de killer în fața porții și a împins balonul centrat în forță pe lângă Iliev. Reușita a fost analizată pentru un posibil ofsaid, însă totul a fost regulamentar și Daniel a ajuns la 5 goluri în Superliga în actuala stagiune.

U Cluj a avut doar două sclipiri

Repriza a doua a început cu o ocazie imensă pentru U Cluj. Ianis Stoica s-a desprins de fundașii adverși și a rămas singur în 6 metri, de unde a trimis cu capul puțin pe lângă poartă. Sava era prins pe picior greșit, nu avea vreo șansă să intervină. Portarul de la CFR Cluj a avut noroc și în minutul 61, când Fossati a trimis în bară de la marginea careului.

Ulterior, mingea a sărit spre Ianis Stoica, însă Kresic a ajuns primul la balon și l-a trimis în corner. Fundașul de la CFR l-a atins pe Stoica, însă arbitrul Marian Barbu nu a dat penalty. Faza a fost verificată și de VAR, verdictul a fost același, decizia din teren a rămas în picioare.

11.013 suporteriau fost la meci, număr oficial

Otele a dat o „dublă” pe final de meci

Tot la poarta cealaltă s-a marcat. Otele a punctat în minutul 77, iar la câteva zeci de secunde a fost aproape de „dublă”, însă Iliev a intervenit miraculos și a răbufnit la adresa colegilor, care l-au lăsat din nou singur cu un atacant de la CFR Cluj. Otele a reușit în cele din urmă al doilea gol.

Apărarea de râs a lui U Cluj din acest meci i-a făcut un cadou atacantului, iar acesta a profitat și a punctat cu un șut plasat la colțul lung, la firul ierbii. CFR Cluj a terminat anul pe locul doi, la 8 puncte de liderul FCSB și la două peste Universitatea Craiova, locul 3

Clasamentul din Liga 1

Notele GSP după CFR Cluj - U Cluj 4-0. Mitrea, Peteleu și Sabău, corigenți

CFR Cluj: R. Sava 6 - Boben 6, Kresic 7, M. Ilie 7 - Krasniqi 7 (90+4 Cr. Manea), Muhar 7, Tachtsidis 6 (90 Cvek), Camora (cpt) 6 - Otele 8 (90 Deac), Bîrligea 7 (90+1 Juricic), Avounou 7
Antrenor: Andrea Mandorlini - 8.

FC Universitatea Cluj: Iliev 4 - Peteleu 3 (73 V. Gheorghe 4), Masoero 3, B. Mitrea 2, Vătăjelu 4 - Doukoure 5, Fossati 4 (73 F. Ilie 5), Al. Chipciu (cpt) 4 - Manu 4 (46 Al. Cîmpanu 6) - I. Stoica 6 (73 R. Silaghi 5), D. Popa 4
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău - 3.

Arbitru: Marian Barbu - 7. Asistenţi: Mircea Orbuleţ - 7, Stelian Slabu - 7.

FINAL. CFR Cluj - U Cluj 4-0

• AICI cele mai tari statistici
  • Au marcat: Muhar 2, Bîrligea 42, Otele 77, 86
  • VIDEO cu fazele
  • 11.013 suporteri au fost la meci, număr oficial
  • Ocazie uriașă pentru Otele. A scăpat singur cu Iliev, dar a fost blocat de portar. Și Bîrligea a avut o ocazie imensă, a trimis o ghiulea în bară, din unghi. Atacantul de la CFR nu a mai ratat în minutul 41, din apopiere. A pus bine piciorul la o centrare în forță și a împins balonul în plasă
  • Muhar a deschis scorul rapid, în minutul 2, după o recentrare cu capul a lui Kresic, în careu. Muhar l-a învins din apropiere pe Iliev, tot cu o lovitură de cap

CFR Cluj - U Cluj, echipe de start

CFR Cluj: Sava - Boben, Kresic, M. Ilie - Krasniqi, Muhar, Tachtsidis, Camora - Otele, Bîrligea, Avonou
Rezerve: Hindrich, Manea, Morgan, Cvek, R. Filip, Fică, Deac, Luca Mihai, Juricic
Antrenor: Andrea Mandorlini

U Cluj: Iliev - Peteleu, Masoero, Mitrea, Vătăjelu - Doukoure, Fossati, Chipciu - Manu - I. Stoica, D. Popa
Rezerve: Gorcea, Simion, Pițian, Miron, Silaghi, Popadiuc, V. Gheorghe, Cîmpanu, Filip Ilie
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău