Tenis

În primul meci la simplu după 350 de zile, Rafa Nadal a trecut în două seturi de Dominic Thiem

Rafa Nadal // foto: Guliver/gettyimages

Articol de Daniel Grigore  —  marţi, 02 ianuarie 2024

Rafael Nadal (37 de ani) l-a învins pe Dominic Thiem (30) în primul meci pe care l-a jucat la simplu după 350 de zile, scor 7-5, 6-1.

După o pauză de aproape un an, de 350 de zile, Rafael Nadal a concurat din nou la simplu. S-a întâmplat în primul tur al turneului de la Brisbane, unde adversar i-a fost Dominic Thiem, locul 98 ATP.

Multiplul câștigător de Grand Slam a avut nevoie de o oră și jumătate pentru a trece de Thiem, jucător pe care îl mai înfruntase de 15 ori de-a lungul ultimului deceniu.

În primul set, Nadal și Thiem au mers cap la cap până la 5-5. Ibericul și-a făcut serviciul, apoi a reușit break-ul decisiv la capătul unui game istovitor. Nadal a avut nevoie de 4 mingi de break pentru a închide setul!

Zguduit de felul în care a pierdut primul set, Thiem nu a mai opus rezistență în actul secund. Nadal a reușit două break-uri și a câștigat setul cu 6-1, calificându-se astfel în turul secund la Brisbane, unde îl așteaptă Jason Kubler (30 de ani, locul 102 ATP).

A fost a zecea victorie a lui Nadal în duelurile cu Thiem. Austriacul l-a învins de 6 ori pe Rafa.