Xavi a băgat titularii, dar Barcelona s-a chinuit cu o echipă din liga a 4-a » Catalanii s-au calificat cu greu în optimile Cupei Spaniei

Barcelona, victorie cu emoții în Cupa Regelui Spaniei // FOTO: Imago

Articol de Sergiu Alexandru  —  luni, 08 ianuarie 2024

Barcelona s-a calificat cu emoții în optimile Cupei Regelui Spaniei, după 3-2 cu UD Barbastro, echipă din liga a patra din Spania.

După o serie de meciuri neconvingătoarea în La Liga, Xavi nu a vrut să riște o umilință în Cupă și a trimis o formulă de start cu mulți dintre titularii obișnuiți: Kounde, Christensen, Araujo, De Jong, Rapinha, Ferran Torres și Joao Felix. Și totuși a câștigat cu greu.

Barcelona, victorie cu emoții în Cupa Regelui Spaniei

Barcelona a început în atac și după câteva ratări, Fermin Lopez a deschis scorul în minutul 18, cu un șut din mijlocul careului. După pauză, tot catalanii au punctat. În minutul 51, Raphinha a făcut 2-0, cu o reluare din 6 metri.

După 10 minute, Barbastro a revenit în joc. De Mesa Garrido. A trimis mingea în poartă din câțiva metri, după o bâlbâială a fundașilor catalani. Tot el, în minutul 79, a ratat șansa de 2-2. A reluat cu capul, din 7 metri, dar mingea s-a dus pe lângă.

Intrat în partea secundă, Lewandowski a făcut 3-1, din penalty, în minutul 87. În minutul 90+3, Prat a făcut 2-3, tot din penalty, dar UD Barbastro nu a mai avut timp să egaleze.

• Malaga - Real Sociedad 0-1
  • Unionistas - Villarreal 1-1 (întrerupt înainte de startul reprizelor de prelungire după ce a căzut nocturna. Se reia azi)
  • Elche - Girona 0-2
  • Bugos - Mallorca 0-3
  • Tenerife - Las Palmas 2-0
  • Espanyol - Getafe 0-1
  • Ferrol - Sevilla 1-2
  • Huesca - Rayo Vallecano 0-2
  • Amorebieta - Celta Vigo 2-4
  • Cartagena - Valencia 1-2