FCSB, victorie lejeră în amicalul cu LASK Linz » Miculescu, marea surpriză, a reușit un gol și un assist

Articol de Eduard Apostol, Cristi Preda (foto)  —  Sunday, 14 January 2024

FCSB s-a impus în singurul amical al iernii în fața celor de la LASK Linz, cu scorul de 3-1, grație reușitelor lui Luis Phelipe, Florinel Coman și David Miculescu.

• Reporterul Eduard Apostol și fotoreporterul Cristi Preda au fost prezenți la meciul celor de la FCSB și v-au oferit cele mai importante detalii

În singurul amical al iernii, FCSB a învins-o fără probleme pe LASK Linz. Cu o echipă de start surprinzătoare prin titularizarea lui Vali Crețu și a lui Compagno și lăsarea pe bancă a lui Florinel Coman, FCSB a dominat prima repriză, pe care a încheiat-o în avantaj.

Singurul gol din primele 45 de minute a fost marcat de nou venitul Luis Phelipe (21), cu un șut la colțul scurt. Repriza a doua a adus intrările lui Coman și Miculescu, care au majorat avantajul pentru roș-albaștri.

În minutul 64, Miculescu l-a găsit cu o pasă de efect pe Coman, care a driblat un adversar și a punctat pentru 2-0.  Austriecii au redus din diferență în minutul 70 prin Ljubicic, după un șut bine plasat la care Vlad nu a avut ce mai face.

Scorul final a fost stabilit însă de David Miculescu, atacantul roș-albaștrilor punctând în minutul 75 cu un șut puternic la colțul scurt. FCSB a jucat bine de tot împotriva echipei de pe locul 3 din Austria, controlând meciul și în sistemul 4-3-3 și în 4-2-3-1.

Pentru FCSB continuă cantonamentul din Antalya, unde va mai sta până pe 21 ianuarie. Roș-albaștrii se vor întoarce apoi în țară și vor juca meciul din campionat împotriva celor de la UTA pe 22 ianuarie.

FCSB - LASK Linz 3-1

• Au marcat: Luis Phelipe 21, Coman 64, Miculescu 75 / Ljubicic 70

• Min 90: Final de meci! FCSB se impune cu 3-1 în fața celor de la LASK
  • min 87: Pe final, în echipa roș-albaștrilor au intrat și tinerii M. Toma, D. Popa și M. Laszlo.
  • Min 80: La această oră, pe live-ul celor de la FCSB sunt peste 9.000 de oameni, în timp ce pe live-ul lui LASK sunt 900 de persoane.
  • Min 77: FCSB joacă lejer: Radaslavescu pasă cu călcâiul de efect pentru Coman, care a fost faultat. Florinel a executat lovitura liberă direct în brațele portarului.
  • MIN 75: GOL FCSB! 3-1: Ngezana recuperează la mijlocul terenului, îi pasează în bandă lui Miculescu. Acesta a intrat în centru și a șutat puternic la colțul scurt.
  • Min 70: GOL LASK: 2-1! Ljubicic reduce din diferență cu un șut plasat la colțul lung din interorul careului.
  • Min 64: GOL FCSB: 2-0!  Florinel Coman: artă și precizie! După o pasă de senzație a lui Miculescu, Florinel a depășit din fentă un apărător din lateral stânga. A intrat în centru și l-a executat pe portarul austriac.
  • Min 54: S-a lovit Darius Olaru, mijlocașul lui FCSB fiind schimbat pentru a nu forța. În locul său intră Radaslavescu. Peste câteva minute și Luis Phelipe a ieșit după ce a acuzat o ușoară accidentare.
  • Min 46: A început a doua repriză! Schimbări masive în garnitura celor de la FCSB. Echipa lui Charalambous arată așa: Vlad - Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic - Lixandru, Șut, Olaru - Phelipe, Miculescu, Coman
  • Min 45: Pauză!
  • Min 44: Intervenție senzațională a lui Târnovanu. Portarul roș-albaștrilor respinge incredibil din apropierea porții la o mare ocazie a austriecilor.
  • Min 40: Șut aproape de a se încăiera cu un adversar. Alhassan a sărit să-i liniștească.
  • Min 32: Luis Phelipe și-a scos banderola, a jucat o minge cu ea în mână, apoi banderola a circulat din mână în mână până la Olaru.
  • Min 21: GOL FCSB! Liderul din Superliga deschide scorul prin Luis Phelipe cu șut la colțul scurt lângă bară. Apărătorul ce îl marca a dat pe lângă minge, brazilianul a spus „mulțumesc de cadou” și a tras tare. Portarul fiind și el surprins, și vinovat, de gol. 1-0
  • Min 15: Luis Phelipe primește banderola de la Baba Alhassan. Cum e doar un amical, în cantonament, au zis sa împartă onoarea celor doi noi jucători.
  • Min 10: În primele zece minute, Alhassan mai activ decât Luis Phelipe, foarte combativ. Și-a luat în serios rolul omului care poartă banderola. Dă și indicații pe teren. Comunică mult cu colegii.
  • Min 5: Ngezana duel dur cu un adversar, a cazut jucătorul austriac lângă banca de rezerve, s-a lovit cu capul de o cutie. S-a auzit impactul! Aproape de meleu, scene aprige cu schimburi de cuvinte dure și de priviri
  • Min 4 : Alhassan trage la poartă din poziție centrală, prinde portarul fără problemă. Apoi ridiăa mâna către Popescu care nu a pasat
  • Min 1: A început meciul!
  • Partida se joacă terenul central al Gloria Sports Arena.
  • Baba Alhassan este căpitan la FCSB. Este o tradiție la roș-albaștri ca jucătorii nou-veniți să fie căpitani la primul amical al cantonamentului.
  • Leo Toader și Florin Constantinovici, membrii în staff-ul echipei naționale, sunt prezenți la meci

FCSB - LASK Linz, echipe de start:

FCSB: Târnovanu - Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic - Olaru, Șut, Alhassan - Luis Phelipe, Compagno, Oct. Popescu
Rezerve: A. Vlad, Panțîru, Coman, Miculescu, Lixandru, Pandele, Toma, Ov. Popescu, Laszolo, Radaslavescu, Pantea, Popa
Antrenor: Elias Charalambous

Lask Linz: Lawal - Ziereis, Zulj, Berisha, Andrade - Usor, Jovicic, Pintor - Stojkovic, Horvath, Luckeneder
Rezerve: Siebenhand, Jungwirth, Steinbauer, Bello, Talovierov, Ljubicic, Kone, Ljubic, Ba, Goiginger, Flecker, Peric, Eisschill
Antrenor: Thomas Sageder