Handbal

CSM București, învinsă de Brest și în meciul retur

Cristina Neagu plutind peste apărarea celor de la Brest FOTO Cristi Preda

Articol de Luminița Paul, Alexandru Tomuțiu  —  duminică, 14 ianuarie 2024

Campioana României, CSM București, a fost învinsă de Brest, scor 21-24, în etapa a 10-a din grupele Ligii Campionilor.

CSM a mers la Brest devreme, de vineri, pentru a juca un soi de miniderby al grupei A. Ocupantele locurilor 4, respectiv 5 s-au bătut pentru a se așeza cât mai ferm pe poziția superioară, mai mult de orgoliu. Locurile de subsol sunt decise, intriga mai puțin aprinsă decât în seria Rapidului.

Brest se impusese surprinzător și frustrant la București în octombrie trecut, CSM avea de luat revanșa, așa că a pornit în trombă, cu un 3-0 năucitor construit de Neagu, Ingstad, Dindiligan. Apoi 5-2, dar pe fondul unui carusel al erorilor, care i-a evidențiat pe portarii Davidsen, respectiv Filter.

Antrenorul Adrian Vasile a început de această dată cu norvegianca Marie Davidsen, în loc de Glauser sau Eriksson, ea adunând 5 intervenții reușite. Multe greșeli în continuare, o primă repriză care a înaintat cu puține roade pe tabelă, dar și cu o răsturnare ascuțită. Brest a trecut în față în minutul 21, 8-6, apoi extrema Pauline Coatanea semnează pentru 9-6.

Neagu iese, după ce a ratat o aruncare de la 7 metri, intră Arntzen și bubuie mingea în poartă, imediat Rotaru face o depășire superbă și campioana României pune capac minutelor de secetă: 6 la rând.

La vestiare se intră însă cu un deficit de 3 goluri, 10-13, la capătul unei reprize apăsate de multe erori, de ambele părți, dar mai dureros în dreptul lui CSM. 6 mingi din 19 aruncări a scos Davidsen în prima jumătate, 31,58% reușită, a doua a început cu Evelina Eriksson între buturi.

Minutul 33 – primul gol din acțiune pentru Cristina Neagu! În continuare, succesiuni uimitoare de erori de ambele părți, dar tot Brest stă mai bine. Păstrează 2-3 lungimi de control în față, în ciuda prostiilor comise și de o parte, și de alta.

Un lucru e vizibil: portarii, Eriksson și Filter, sunt singurele care își fac treaba, cu avantaj pentru germancă. Chiar și așa, CSM vine la un gol, după mult chin și două goluri asumate de Arntzen, dar nu pentru mult timp.

Jocul lui CSM nu pare să aibă sau să respecte vreo idee, sunt alte erori care curg. Ultimele minute aduc alte faze halucinante, culminând cu ratarea lui Flippes pe un contraatac-cadou. Pierde și CSM, 21-24, se încheie un weekend rău pentru handbalul românesc, cu o singură victorie, cea a Gloriei Bistrița.

Următorul meci al lui CSM va fi contra codașei grupei, IK Savehof, dar ocazia de a arăta ceva care să ofere speranță s-a irosit azi.

Marcatoare CSM: Arntzen 5, Neagu 4, Nikolic 4, Dindiligan 2, Stoica 2, Zaadi 1, Rotaru 1, Ingstad 1, Kobylinska 1

FINAL. Brest - CSM 24-21

min 60: Cotanea înscrie și Brest câștigă meciul la 3 goluri diferență.
min 59: Time-out cerut de antrenorul lui Brest.
min 57: Arntzen marchează pe contraatac și CSM continuă să spere! 23-21
min 57: Arntzen înscrie dintr-o lovitură de pedeapsă. 23-20
min 56: Stoica marchează cu noroc, iar CSM continuă să spere. 21-19
min 54: Adi Vasile cere ultimul time-out.
min 53: Dembele înscrie cu o aruncare superbă. 21-18
min 50: Lassource marchează pe contraatac. 19-17
min. 48: Arntzen înscrie cu noroc. Mingea trece printre picioarele portăriței adverse, iar CSM se apropie la un gol! 18-17
min. 46: Aceeași Lassource reușește să înscrie pentru 18-14
min. 44: Lassource marchează cu o aruncare din partea stângă. 17-14
min. 38: Eriksson apără o lovitură de pedeapsă, dar mingea ajunge la Faure, care înscrie. 16-13
min. 36: Coatanea marchează pe contraatac. 15-12
min. 33: Neagu punctează și CSM reduce din diferență. 14-11
min. 32: Eriksson apără o lovitură de la 7 metri și o salvează pe CSM.
A început repriza secundă!

Brest intră la pauză cu un avantaj de 3 goluri, chiar dacă începutul de meci le-a aparținut româncelor
min. 29: Nikolic marchează cu o aruncare la colțul lung. 11-10
min. 27: Nikolic înscrie printr-o aruncare superbă, imediat după ce a intrat pe teren. 10-9
min. 24: Rotaru reușește o depășire frumoasă și nu-i dă șanse portăriței. 9-8
min. 22: Arntzen înscrie cu o aruncare precisă. 9-7
min. 22: Lassource marchează pe contraatac și Brest se distanțează. 8-6.
min. 21: Neagu ratează o aruncare de la 7 metri.
min. 20: Antrenorul Adi Vasile cere time-out.
min. 20: Coatanea înscrie al treilea gol consecutiv cu o aruncare puternică din partea dreaptă. 6-6
min. 18: Coatanea marchează din nou pe contraatac. 5-6
min. 16: Coatanea înscrie și Brest se apropie pe tabela de marcaj. 4-5
min. 11: Brest se vede nevoită să ceară primul time-out al meciului.
min. 11: Neagu punctează dintr-o lovitură de la 7 metri. 2-5
min. 10: Zaadi înscrie cu o aruncare puternică din zona centrală. 2-4
min. 6: Toublang marchează primul gol al franțuzoiacelor cu o aruncare la colțul scurt. 1-3
min. 5: Dindiligan majorează avantajul româncelor. 0-3
min. 4: Ingstad înscrie după o fază frumoasă. 0-2
min. 2: Cristina Neagu deschide scorul dintr-o lovitură de la 7 metri. 0-1