Volei

Stop pentru Alba Blaj în Europa » A ratat și continuarea parcursului în Cupa CEV

Voleibalistele de la Alba Blaj Foto CEV

Articol de Luminița Paul  —  Wednesday, 17 January 2024

Campioana României, Volei Alba Blaj, a pierdut ultimul meci din grupa E a Ligii Campionilor, 1-3 cu Prometey Dnipro, la Mioveni, și nu a prins loc în "sferturi". A pierdut și locul 3, care ar fi dus-o în Cup CEV

Volei Alba Blaj și-a încheiat parcursul european din acest sezon, marți seară, odată cu disputarea ultimului meci din Grupa E a Ligii Campionilor.

Campioana României avea nevoie de victorie pentru calificarea în playoff-ul sferturilor de finală ale competiției, pentru că numai locul 1 din fiecare grupă asigura accesul direct între primele 8 echipe.

A pierdut însă, cu 1-3 (22-25, 20-25, 25-16, 21-25), în fața campioanei Ucrainei, SC Prometey Dnipro, în partida disputată la Mioveni.

Alba Blaj, depășită clar de adversare

Cu excepția blocajului (14-8 blocaje câștigătoare), Volei Alba Blaj a suferit în toate compartimentele. Cel mai mult la preluare (35% pozitivă, 16% excelentă) și nu a avut forță pe faza de atac, unde procentajul de reușită a fost de doar 29%.

8-3pentru gazdele Prometey Dnipro a fost raportul așilor în meciul de la Mioveni

Iman Isanovic, alăturată recent echipei ardelene, a reușit cele mai multe puncte, 16, urmată de Drussyla Costa, 12 și Jovana Kocic, 11. De la campioana Ucrainei s-au remarcat, la acest capitol, Marta Drpa, 18 puncte, și Bojana Milenkovic, 17 puncte, cea din urmă fiind desemnată MVP-ul meciului.

Fază de joc din meciul Prometey Dnipro - Alba Blaj Foto CEV

În ultimul meci al grupei E, LKS Commercecon Lodz a învins-o, acasă, pe Volero Le Cannet, cu 3-2 (19-25, 25-21, 24-26, 25-20, 15-11).

Clasament Grupa E

EchipăMeciuri VictoriiÎnfrângeriPuncteFaza următoare
1. LKS Lodz64211sferturi de finală
2. Prometey Dnipro6339playoff
3. Volero Le Cannet6338Cupa CEV
4. Alba Blaj6248-

Anul trecut, într-o grupă tot cu Prometey Dnipro și Volero Le Cannet, dar și cu puternica Vero Volley Milano, Alba a încheiat pe locul al treilea și a mers în Cupa CEV. În a doua competiție europeană ca valoare, a atins finala, pierzând-o însă în fața altei echipe italiene, Scandicci.

Alba Blaj are în palmares 4 finale europene, între care cea mai prețioasă este cea din Liga Campionilor 2018, apoi Cupa CEV 2019 și 2023 și Challenge Cup 2021.