Cine a impresionat și cine a dezamăgit în meciul Petrolul - Dinamo: „Îl simți că are potential, dar și o lehamite în a-l exploata” + Cum s-au descurcat noile achiziții ale alb-roșiilor

Note GSP

Articol de Cristian Geambașu  —  Saturday, 20 January 2024

Petrolul - Dinamo 1-0. Notele unei partide care nu va rămâne în amintire, din care jucătorii au ieșit obosiți cât pentru două meciuri. Remarcații și repetenții unei întâlniri de tradiție a fotbalului nostru, cufundată acum într-o luptă surdă în noroi.

Notele GSP pentru cei de la Petrolul

• Zima (6) * A fost cel mai puțin solicitat jucător de pe teren. Nimic de notat, poate doar că a fost atent.
  • Papp (5) * Își face meseria discret, fără să se omoare cu firea. A avut o ocazie mare în debut de repriză secundă.
  • Meijers (6) * Desemnat cel mai bun jucător al Petrolului în 2023, olandezul a fost echilibrat și a interpretat corect fazele în care a fost implicat.
  • Huja (5) * Acoperit în câteva situații de plasamentul și dublajul lui Meijers.
  • Țicu (5) * Mai puțin activ și mai puțin inspirat pe banda stângă, al cărei stăpân obișnuia să fie.
  • Doua (7) * Cel mai bun jucător al Petrolului în prima repriză, laborios, curajos, a părut consumat fizic pe final de meci.
  • Seto (6) * Util, harnic, disciplinat. Nu pierde mingi care să pună echipa în pericol.
  • Jefferson (5) * A început bine
  • Jair (7) * Autorul unicului gol după o fază-carambol. S-a scos cu o execuție din prima care aduce 3 puncte echipei.
  • Musi (6) * Jucător promițător, pericol constant pentru fundașii adverși. Nu se plânge, își vede de joc.
  • Grozav (5) * Îl simți că are potential, dar și o lehamite în a-l exploata.

Au intrat pe parcurs:

• Hanca (5) * Fără realizări notabile la revenire după accidentare.
  • Ișfan (4) * Prelungește absența din joc de la Craiova.
  • Diomande * Prea puțin pentru o evaluare
  • Iustin Răducan * Nu a jucat suficient pentru o notă
  • Dumitriu * Fără notă
  • Antrenor: Florin Pîrvu (6)

+46 Foto
Petrolul - Dinamo, 20.01.2024/ foto Raed Krishan (GSP)

Notele GSP pentru cei de la Dinamo:

• Golubovic (5) * Atent, implicat, uneori compensând nesincronizările fundașilor. Nefiind un portar înalt, are probleme la mingile înalte.
  • Lucas (5) * Omul cu probabil cel mai mare salariu de la Dinamo, 12.000 de euro, a jucat economicos. Cât să își ia salariul și în continuare.
  • Patriche (5) * Vrea, se străduiește, este dedicat, dar vârsta și lipsa de viteză atârnă greu.
  • Homawoo (5) * A fost depășit de Musi la faza din minutul 2. În general, nesigur.
  • Cr. Costin (7) * Singurul dinamovist care și-a asumat să ia acțiuni pe cont propriu și să verticalizeze. Activ și pe faza de apărare.
  • Pavicic (4) * Debut șters, nu are ritm de joc, nu simte coechiperii.
  • Ilic (6) * Util, harnic, uneori dispus să se sacrifice, dar fără limpezime la construcție.
  • Amzăr (4) De obicei activ, chiar dacă și cam dezordonat, acum a strălucit prin neimplicare.
  • Iglesias (5) * A avut meciuri în care a dat mai multă substanță jocului la mijlocul terenului. Prestație mediocră.
  • Gregorio (5) * Nu este vârf nici cât Andallah. Tehnic, doar e portughez, este genul care nu pune osul.
  • Abdallah (4) * Malgașul are fizic impresionant, dar pare decatlonist, nu fotbalist. Îl vezi și pricepi că Dinamo are nevoie de un vârf de atac. A și fost primul schimbat.

• Edi Gnahore (4) * Din alt film. În filmul nostru nu a existat.
  • Ghezali (5) Aceeași copie neclară a jucătorului esențial pentru promovare.