Fără arbitru FIFA la derby » Iată cine arbitrează Dinamo - Rapid! A fost SUSPENDAT 3 luni de Vassaras

+31 Foto
În tur, Rapid - Dinamo s-a încheiat 4-0. Foto: Imago Images

Articol de Andrei Crăiţoiu  —  Wednesday, 24 January 2024

Runda #23 din Superligă programează unul dintre clasicele fotbalului românesc, duelul dintre Dinamo şi Rapid # GSP a aflat că meciul de sâmbătă seară va fi arbitrat de George Găman (37 de ani) din Craiova.

• Dinamo-Rapid e programat sâmbătă, de la ora 20:00, pe Arena Națională. Meciul va fi liveTEXT pe GSP.ro și în direct la TV pe Prima Sport 1, Orange Sport 1 și Digi Sport 1

Dinamo și Rapid s-au mai întâlnit în Superligă de 114 ori, de 50 de ori au câștigat „câinii”, de 39 de ori s-au impus giuleștenii, iar alte 25 de partide s-au terminat la egalitate.

George Găman arbitrează Dinamo - Rapid!

Iar cum derby-ul bucureștean a născut de-a lungul anilor multe orgolii, președintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, Kyros Vassaras, a decis ca George Găman (37 de ani) din Craiova să conducă acest meci.

George Găman

Cea mai recentă dispută directă din Superliga a avut loc pe 1 septembrie 2023, Rapid-Dinamo 4-0, Rrahmani „dublă”, plus goluri Oaidă și Petrila. George Găman nu este arbitru FIFA.

George Găman, arbitru la Dinamo - Rapid. Craioveanul a comis-o deja două ori în acest sezon

În actualul sezon competițional, George Găman a avut doar două erori majore de arbitraj.

Într-un UTA Arad - FCSB, 2-1 atunci când în minutul 16 nu a acordat penalty pentru arădeni la hențul comis de Pantea. La acest meci, penalty-ul s-a acordat după consultarea VAR.

Iar cea de-a doua în duelul dintre Oțelul - Dinamo, 1-0, când tot în minutul 16 nu a acordat lovitura de la 11 metri pentru Oțelul după hențul pe care l-a făcut Lucas Alves.

• FC Voluntari - Petrolul 3-3

George Găman a fost suspendat aproape trei luni!

În sezonul trecut, George Găman a avut mari probleme după meciul Petrolul - CFR Cluj 2-5.

Atunci, Găman l-a avut ca arbitru video pe Ovidiu Hațegan, care i-a atras atenția în cască la două momente că a greșit la unele decizii, dar olteanul a refuzat însă să meargă la monitorul VAR de la marginea terenului și a ignorat procedura lui Hațegan.

Din acel moment, 27 februarie 2023, Găman a fost oprit de la delegări până pe 21 iulie când a „fluierat” UTA Arad - CFR Cluj.

Cele două faze sunt:

• în minutul 31 nu a acordat penalty pentru CFR la hențul comis de Mathaus;
  • în minutul 49 a validat eronat golul marcat de Bîrligea, după ce comisese henț.

Marian Aioani, primul interviu în tricoul alb-vișiniu: „Totul s-a întâmplat foarte repede. Mă bucur că sunt aici”