Hermannstadt - Botoșani, în etapa #23 din Superliga » Gazdele au câștigat grație „dublei” lui Balaure și atacă locurile de play-off

FC Botoșani - Hermannstadt

Articol de Aurelian Botezatu, Liviu Manolache, Alexandru Stanciu  —  duminică, 28 ianuarie 2024

Hermannstadt a învins-o pe FC Botoșani în etapa #23 a Superligii, scor 2-0. Sibienii au trecut temporar pe locul 7, cu 32 de puncte obținute, la doar unul în spatele actualei ocupante a locului 6, Sepsi. Sergiu Balaure a fost omul meciului, reușind o „dublă”, în minutele 10 și 49. FC Botoșani rămâne ultima în Superligă, cu 15 puncte obținute.

Butean i-a centrat în careu lui Murgia, care i-a trimis mingea mai departe lui Balaure. Atacantul a evitat un adversar și a șutat pe jos în poarta lui Dican.

În minutul 21 Paraschiv a avut șansa de a dubla avantajul gazdelor, dar a reluat balonul puțin pe lângă poarta lui Dican.

În minutul 49 Paraschiv s-a infiltrat în careul botoșănenilor și a șutat pe jos spre poartă, însă Dican a reușit să respingă mingea, dar Balaure a fost pe fază și a trimis mingea în poartă din câțiva metri.

În minutul 65 FC Botoșani a avut șansa de a reduce din diferență, dar șutul lui Adams a fost reținut de Căbuz fără probleme. Balaure a avut șansa hattrick-ului, dar șutul său din voleu a fost respins de către Dican. Mingea a ajuns la Fonseca, dar șutul acestuia a trecut mult peste poartă.

Pentru Hermannstadt urmează deplasarea de la Voluntari, în timp ce Botoșani va juca în „derby-ul Moldovei”, unde o va întâlni pe Poli Iași.

300de apariții a bifat Valerică Găman în Superligă la meciul cu FC Botoșani. Fundașul sibienilor este doar al 158-lea jucător care reușește această performanță

Notele GSP pentru Hermannstadt - FC Botoșani

FC Hermannstadt: Cătălin Căbuz 6 - Mihai Butean 6, Valerică Găman 6, Florin Bejan (cp) 6, Raul Opruţ 5 - Silviu Balaure 8 (71 Alexandru Oroian 6), Sota Mino 5, Alessandro Murgia 7 (82 Ionuţ Biceanu), Alexandru Jipa 6 (71 Kevin Ciubotaru 5) - Gabriel Iancu 5 (25 Ruben Fonseca 5 / 82 Paul Antoche), Daniel Paraschiv 6.
Antrenor: Marius Măldărăşanu - 7

FC Botoşani: Răzvan Ducan 6 - Rijad Sadiku 4, Victor Dican 5 (74 Andrei Dragu 5), Andrei Miron (cp) 4 - Romario Benzar 5, Ioan Filip 4, Zoran Mitrov 5 (59 George Dragomir 5), Alexandru Ţigănaşu 3 - Juan Kaprof 5 (31 Lorand Fulop 5), Miroslav Ilicic 4 (46 Friday Adams 6), Aldair Ferreira 5 (74 Marius Cioiu 5).

Hermannstadt - FC Botoșani, echipele de start:

Hermannstadt (4-4-2): Căbuz - Butean, Găman, Bejan, Opruț - Balaure, Mino, Murgia, Jipa - Iancu, Paraschiv
Rezerve: Muțiu, Pop, Medina Etienne, Stoica, Antoche, Bărbuț, Bucuroiu, Biceanu, Oroian, Ciubotaru, Fonseca
Absenți: D. Iancu (în recuperare), C. Neguț (bolnav)
Antrenor: Marius Măldărășanu

FC Botoșani (4-3-3): Ducan – R. Benzar, Sadiku, Miron, Țigănașu - Filip, Dican, Mitrov - Kaprof, Ilicic, Caputa Ferreira
Rezerve: Ureche, Șeroni, Petro, Adams, Creț, Dragomir, Dragu, Cioiu, Cărăușu, Rautu, Fulop
Absenți: Florescu, David (suspendați)
Antrenor: Bogdan Andone

Stadion: Municipal
Arbitru: - Horia Mladinovici (Bucureşti). A1: Mircea Orbuleț (București), A2: Alexandru Corb (Satu Mare) . Arbitru VAR: Andrei Chivulete (București). AVAR: Iuliana Demetrescu (Râmnicu Vâlcea)
R1: Bogdan Dumitrache (Bucureşti)
Observator de arbitri: Marcel Savaniu (Satu Mare)