Nationala

Îngrijorare mare la FRF » Probleme pentru „tricolori” înainte de Euro

Articol de Andrei Crăiţoiu, Sergiu Alexandru  —  luni, 29 ianuarie 2024

România merge la Campionatul European din Germania după 8 ani de pauză, dar selecționerul Edward Iordănescu are probleme majore în ceea ce privește jucătorii care evoluează în străinătate # Cei mai importanți fotbaliști sunt rezerve și joacă puțin sau deloc, iar cei care prind mai multe minute nu fac parte dintr-un prim „11” cu care să atacăm ieșirea din grupe de la Euro 2024.

Edward Iordănescu n-are deloc liniște. E într-o adevărată „criză” de jucători cu care să atace Campionatul European din vara acestui an. Gurile de foc de peste hotare sunt doar rezerve de lux, nu prind deloc echipa, iar de bifat minute cu adevărat importante nici nu se pune problema.

Horațiu Moldovan a ajuns la Atletico Madrid, unde are puține șanse să apere în fața lui Jan Oblak.

Andrei Rațiu, titular pe dreapta apărării, a bifat zero minute în ultima etapă, iar stâlpul apărării în cele zece meciuri din preliminarii, Radu Drăgușin, e rezervă la Tottenham.

Cu șanse mari să intre din primul minut în meciurile de la Euro, Răzvan Marin a jucat un minut în Juventus - Empoli. Nici Ianis Hagi nu stă mai bine, el n-a prins niciun minut în partida dintre Almeria și Deportivo Alavés 0-3.

Dintr-un posibil „11” pentru meciul de debut de la Europeanul din vară, doar Dennis Man a jucat mai bine de o repriză. 55 de minute în Modena - Parma 3-0.

• Ianis Hagi » 0 minute în Almeria - Deportivo Alavés 0-3
  • Denis Drăguș » 0 minute în Gaziantep - Konyaspor 1-1 (suspendat)

Unii sunt încă în vacanță

Cinci dintre fotbaliștii de peste hotare care au șanse să prindă lotul României pentru Campionatul European sunt în vacanță sau în perioada de pregătire pentru reluarea sezonului competițional.

• Andrei Burcă » Al-Okhdood
  • Nicolae Stanciu » Damac
  • Denis Alibec » Muaither
  • Florin Tănase » Al-Okhdood
  • Bogdan Racovițan » Raków

Horațiu Moldovan, prezentat în stil mare campion la Atletico Madrid! Portarul a primit tricoul cu numărul 1