Emulație la Rapid după succesul din derby-ul cu Dinamo! Suporterii iau cu asalt Giuleștiul pentru meciul cu Oțelul

Peluza lui Rapid, după derby-ul cu Dinamo

Articol de Romeo Ene  —  miercuri, 31 ianuarie 2024

Rapid a învins-o pe Dinamo pe Arena Națională în etapa #23 din Superliga, scor 2-1. Fanii giuleșteni nu au fost prezenți pe Arena Națională pentru că au fost nemulțumiți de numărul de bilete alocate și locul din stadion, și au preferat să vadă meciul pe Giulești.

Rapid nu a făcut un meci spectaculos, dar la final a plecat cu cele 3 puncte de pe Arena Națională, iar suporterii rapidiști au vândut deja un număr impresionant de bilete pentru partida de pe teren propriu cu Oțelul Galați, din etapa #24. Meciul se joacă sâmbătă, 3 februarie, de la ora 20:00.

Rapid umple stadionul cu Oțelul Galați

Clubul Rapid a anunțat prin intermediul rețelelor de socializare faptul că mai mult de jumătate din bilete s-au vândut pentru meciul cu Oțelul Galați. Astfel, mai sunt disponibile doar 2500 de tichete pentru acest duel.

Mai mult de jumătate din bilete au fost deja epuizate.
Aproximativ 2500 de bilete au mai rămas disponibile pentru duelul de tradiție cu Oțelul Galați.
#FamiliaRapid se reunește sâmbătă seara!
-comunicat FC Rapid 1923

Rapid a început 2024 cu două victorii extrem de importante. În prima etapă din noul an, giuleștenii au învins-o pe FC U Craiova, scor 4-3 în minutele de prelungiri, după ce au fost conduși cu 3-1. În al doilea meci și-au învins rivala Dinamo tot în minutul 90. Același Borisav Burmaz (22 de ani) a adus victoria Rapidului în cele două meciuri.

Giuleștenii sunt pe locul 3 în Superliga, cu 39 de puncte, la 11 de liderul FCSB.

Cristiano Bergodi: „Am jucat cu teamă”

„Am jucat cu frică, cu teamă. Nu știu de ce. Ne-a părut foarte rău că suporterii n-au fost aici. A pierdut fotbalul românesc. Un derby trebuie să fie cu entuziasm, cu ambele peluze.

Nu e ușor așa. Sunt jucători de calitate, care pot face diferența. Ne trebuie timp și răbdare. Noi am trăit periculos ultimele două meciuri. Astăzi o remiză era rezultatul mai corect. Dar am arătat caracter”, a declarat Cristiano Bergodi, după victoria din derby.

• Ora 20:00: Farul - Dinamo

Avem nevoie de cursivitate în joc, încă nu avem relațiile de joc. Trebuie să integrăm și jucătorii noi.

Toate partidele vor fi liveTEXT pe GSP.ro și în direct pe PrimaSport, OrangeSport și DigiSport.

VIDEO. DINAMO - RAPID. Bucuria fanilor rapidiști după victoria obținută cu greu împotriva ”câinilor”