Notele GSP pentru Rapid - Oțelul 2-1 » „Revelația sezonului de shopping” vs „Lent, rigid, greșește decisiv”

+44 Foto
Notele GSP pentru Rapid - Oțelul 2-1

Articol de Cristian Geambașu, Raed Krishan (foto)  —  sâmbătă, 03 februarie 2024

Rapid - Oțelul 2-1. Notele GSP după un meci controlat de Rapid cu autoritatea dată de valoare și de o atitudine corectă. Cu Burmaz și cu Rrahmani lucrurile par foarte simple. Oțelul a venit în Grant să speculeze niște slăbiciuni ale echipei lui Bergodi, nu să își impună jocul.

Notele primite de fotbaliștii Rapidului:

Aioani (7) * I s-a oferit o șansă prin plecarea lui Moldovan și o fructifică.

Onea (6) * Harnic, curajos, inimos.

Săpunaru (6) * Își cunoaște meseria.

Iacob (6) * Se simte bine lângă Săpunaru, a cărui experiență îl inspiră.

Borza (6) * Activ, dar obstrucționist. Și uneori neatent.

Djokovic (5) * Mereu la alibi, economie de efort.

Albu (6) * Are un merit important la golul lui Rrahmani. El recuperează din picioarele fundașului Oțelului.

Papeau (6) * Se agită mult chiar și când nu e ziua lui cea mai bună. Îl creditează pasa la golul lui Burmaz.

Burmaz (7) * Joacă bine și când pare că joacă slab. Este revelația sezonului de shopping al Rapidului.

Rrahmani (7) * Are clasă, are prezență de spirit. Se pare că are și un fizic fragil.

Krasniqi (5) * A alergat mult, a fost prezent în joc, dar nu e încă cea mai bună versiune a lui.

Au intrat pe parcurs:

Oaidă (5) * A intrat în locul lui Djokovic ca să dea siguranță defensivă. Croatul avea și un „galben” care trebuia să fie „roșu” de fapt.

Petrila (5) * Primele minute oferite la apariția după accidentare. Este tot el, dar se simte că nu are meciuri în picioare.

Funsho (6) * Se simte că trăiește frustrarea de a fi devenit rezervă și încearcă în câteva minute să demonstreze cât într-un meci întreg.

Hasani * A intrat în prelungiri în locul lui Rrahmani, prea puțin pentru notă.

Antrenor: Cristiano Bergodi (7) * A așezat bine echipa în teren, a ales bine primul „11”, a imprimat atitudinea potrivită

+44 Foto
Rapid - Oțelul, foto Raed Krishan (GSP)

Notele primite de jucătorii Oțelului:

Stoian (5) * Nu a excelat, probabil putea face mai mult la golul lui Burmaz.

Zhelev (5) * Interșanjabil, a trecut de pe flancul drept pe cel stâng în repriza secundă.

Cisse (4) * Lent, rigid, greșește decisiv la golurile Rapidului.

Lovric (4) * Idem colegul din centrul apărării.

Gomes Silva (5) * a avut de luptat cu Krasniqi. Decent, deși a fost primul schimbat.

Joao Pedro (3) * Exemplu de „Așa, nu!” pentru un mijlocaș defensiv.

Maciel (5) * Șters, parcă fără energie

Teles (6) * Lipsit de substanță

Cisotti (5) * S-a așteptat să lumineze jocul, a prins o zi mai modestă, în nota echipei. Deși a avut scânteia la golul marcat în finalul partidei.

Tănasă (5) * A muncit, dar nu a mai prins repriza a doua.

Rusevic (5) * A avut o ocazie bună în minutul 64, dar n-a șutat strălucit. Puțin pentru un vârf.