Tavi Popescu, reproșuri la adresa unui coechipier » Ce s-a întâmplat în minutul 41 din FCSB - Farul

+27 Foto
Octavian Popescu (21 de ani) și Alexandru Băluță (30 de ani) s-au contrat în minutul 41 al derby-ului FCSB - Farul. Totul a plecat de la o pasă trimisă de Tavi pe un culoar greșit.

Articol de David Marinescu  —  luni, 05 februarie 2024

Prima repriză a derby-ului de pe Arena Națională a avut un ritm bun. S-a jucat pe contre, dar cei doi portari au prins o zi mare. Alexandru Buzbuchi a fost cel mai bun de pe teren, cu 4 intervenții salvatoare.

Octavian Popescu, nervos în minutul 41 din FCSB - Farul

În minutul 41, o țesătură frumoasă de pase l-a lăsat pe Octavian Popescu într-o poziție favorabilă. Decarul liderului a scăpat spre poarta adversă, avându-l în față doar pe Larie.

Alexandru Băluță, aflat în poziție centrală, s-a demarcat pe alt culoar decât cel gândit de Tavi. Pasa finală a fost complet greșită, dar reproșurile au venit tot din partea extremei de 21 de ani.

Popescu a ridicat mâinile, nervos, în direcția coechipierului. Experiența lui Băluță și-a spus cuvântul. S-a întors rapid în dispozitiv, fără să răspundă.

În urmă cu două săptămâni, după victoria 4-0 cu UTA, Tavi Popescu recunoștea că are nevoie de o reușită pentru a-și redobândi încrederea.

Întrebat ce îi lipsește pentru a reveni în forma care îl adusese în vizorul echipei naționalei, Tavi a fost sincer: „Încredere în mine, puțin. Golurile, un meci bun, poate o pasă de gol”.

FOTO. Imagini emoționante de ziua „Regelui” » Ce surprize a găsit Gică Hagi pe Arena Națională, la FCSB - Farul

VIDEO. Imagini emoționante! Tot stadionul i-a cântat „La mulți ani” lui Gică Hagi