Golul Farului din derby-ul cu FCSB, anulat după 7 minute de analiză în camera VAR » Liniile trasate încurcă și mai tare faza

+27 Foto
Golul marcat de Louis Munteanu în minutul 58 al meciului dintre FCSB și Farul a fost anulat pentru ofsaid. Analiza din camera VAR a durat peste 7 minute.

Articol de Adrian Jitea  —  luni, 05 februarie 2024

FCSB a avut inițiativa în derby-ul cu Farul, dar campioana a încercat să lovească pe contraatac cu fiecare oportunitate. La fel au stat lucrurile și în minutul 58.

FOTO. Golul lui Louis Munteanu, anulat după 7 minute de analiză în camera VAR

Ronaldo Deaconu și Damien Dussaut au combinat rapid în flancul drept al atacului constănțean. Fundașul oaspeților a centrat în fața porții, la 6 metri. Louis Munteanu a venit nemarcat și a înscris cu latul.

Mingea a scuturat plasa în minutul 57:37. Arbitrul asistent nu a ridicat fanionul, reușita a fost inițial validată de „centralul” Horațiu Feșnic.

A urmat o analiză fără sfârșit în camera VAR. Decizia responsabililor cu arbitrajul video, Andrei Chivulete și Adrian Vornicu, a venit în minutul 64:52. Golul a fost anulat, spre stupefacția lui Gică Hagi.

Ulterior, pe transmisiunea TV au apărut și liniile trasate din camera VAR. Diferența dintre piciorul lui Dawa (linia albastră) și capul lui Munteanu (linia roșie) pare de jumătate de metru. Dacă distanța este reală, atunci cele 7 minute de analiză sunt inexplicabile.

FOTO. Imagini emoționante de ziua „Regelui” » Ce surprize a găsit Gică Hagi pe Arena Națională, la FCSB - Farul

VIDEO. Imagini emoționante! Tot stadionul i-a cântat „La mulți ani” lui Gică Hagi