Rezultat mincinos la FCSB - Farul » Avem datele, iar concluzia e categorică

+26 Foto
Potrivit raportului Wyscout, FCSB a fost superioară Farului la toate capitolele relevante. Pe teren, dobrogenii au smuls o remiză pe final, 1-1, în ultimul meci al rundei cu numărul 24 din Superliga.

Articol de Alexandru Barbu  —  Tuesday, 06 February 2024

Pe Arena Națională, FCSB a scăpat victoria în prelungiri, fiind egalată de Farul în minutul 90+4, dintr-un penalty controversat. A fost echitabil rezultatul partidei?

FCSB, mai bună decât Farul

GSP.ro prezintă raportul Wyscout pentru duelul dintre FCSB și Farul. Concluzia este limpede: roș-albaștrii au un plus la toate criteriile importante!

În primul rând, bilanțul ocaziilor indică în mod cert superioritatea gazdelor. FCSB și-a creat 9 oportunități de a marca, Farul numai 3. Liderul a bifat de două ori mai multe șuturi pe poartă, raportul fiind similar și în cazul acțiunilor de atac finalizate.

De asemenea, goalkeeperul Farului, Alexandru Buzbuchi, a fost nevoit să intervină de 7 ori, în timp ce Ștefan Târnovanu, omologul lui de la FCSB, a înregistrat numai două parade.

FCSB a tranșat și duelul posesiei, 57%-43%.

Raportul Wyscout al partidei FCSB - Farul 1-1

Eu nu sunt supărat deloc. Pentru mine a fost un test. Farul e o echipă care domină adversarii, iar noi am controlat tot meciul! Dacă echipa joacă așa, cu 9 puncte avans, nu mai am nicio emoție. Asta în condițiile în care Coman a jucat bolnav, Olaru a fost absent, iar Tavi Popescu a avut infiltrații

- Gigi Becali, patron FCSB

Pot fi multe de spus, dar până la urmă suntem fericiți. Am luat un punct cu un adversar care știe fotbal, o echipă care e deja în play-off, cu moral. Ei erau mai dezinvolți. Am jucat slab în prima repriză, fără să facem ceva pe plan ofensiv. A doua repriză a fost bună, e important că am luat un punct

- Gică Hagi, manager FCSB

+26 Foto
FCSB - Farul, etapa #24

VIDEO. Gică Hagi, reacție furibundă când a fost întrebat de penalty-ul acordat în prelungiri: „Păi ce, e girafă, panteră?!”