Altele

România a pierdut „finala” pentru Jocurile Olimpice » „Tricolorii” au ratat dramatic și ultima șansă de calificare

Echipa națională a României de polo / Foto: Imago Images

Articol de Adrian Jitea  —  Sunday, 11 February 2024

România a fost învinsă de Muntenegru, scor 12-9, în play-off-ul pentru „sferturile” Campionatului Mondial de polo masculin. „Tricolorii” pregătiți de Bogdan Rath au ratat calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris.

UPDATE 19:30 / România a ratat calificarea la Jocurile Olimpice

Italia a învins dramatic SUA, scor 13-12, și s-a calificat în sferturile de finală. Peninsularii au obținut și ultimul bilet pus la dispoziție pentru Jocurile Olimpice. Celelalte 3 au mers către Serbia, Muntenegru și Croația.

Naționala de polo masculin este singura echipă a României care spera să ajungă la Paris 2024.

„Tricolorii” au încercat astăzi să se autodepășească. În față aveau o reprezentativă net superioară. Muntenegru câștigase meciul direct de la Campionatul European, pe 14 ianuarie 2024, scor 18-11.

România, învinsă de Muntenegru la Campionatul Mondial de polo

Elevii lui Bogdan Rath au început fantastic disputa. Au condus cu 5-3 după prima repriză, dar „s-au tăiat” pe parcurs. Muntenegru s-a impus cu 12-9, va înfrunta Spania în sferturile de finală și, cel mai important, s-a calificat la Jocurile Olimpice.

Ce urmează pentru România la CM de polo masculin

România nu pierduse matematic șansele pentru Paris 2024. Aveaînsă nevoie de o serie de miracole.

Primul ar fi trebuit să aibă loc astăzi, de la ora 18:00, în duelul dintre Statele Unite ale Americii și Italia. Cum europenii s-au impus, scor 13-12, „tricolorii” nu mai au nicio șansă. Cele 4 locuri pentru JO sunt ocupate în acest scenariu de Serbia, Croația, Italia și Muntenegru.

Pentru România urmează meciurile de clasament. Următoarea adversară, pe 13 februarie, este China. În cealaltă semifinală a traseului pentru locurile 9-12 se vor înfrunta Australia și SUA.

România ar trebui să câștige turneul.

FINAL » Muntenegru – România 12-9

• România a fost învinsă de Muntenegru, scor 9-12.
  • Muntenegru se desprinde cu un minut rămas din meci. 12-9
    A început repriza a patra!
  • S-a terminat repriza a treia. Muntenegru conduce cu 9-8.
  • min. 2: România deschide scorul. Coldrovschi a punctat cu o aruncare spectaculoasă

Lotul României: 1. Tic, 2. Belenyesi, 3.Luțescu, 4.Fulea, 5.Vrânceanu, 6.Prioteasa, 7.Țepeluș, 8.Oanță, 9.Coldrovschi, 10.Georgescu, 12. Vancsik, 13. Drăgușin, 14. Neamțu

VIDEO Mihai Covaliu: „Jocurile Olimpice de la Paris sunt o prioritate națională! Obiectivul e de 6-8 medalii”