Stranieri

Supergolul lui Ivan Rakitic i-a răpus pe Contra și Stanciu

Ivan Rakitic versus Nicolae Stanciu // sursă foto: Twitter @ DAMAC_CLUB

Articol de Daniel Grigore  —  vineri, 16 februarie 2024

Damac, echipa antrenată de Cosmin Contra (48 de ani), a cedat în runda 20 a campionatului din Arabia Saudită, 0-1 cu Al Shabab, unicul gol fiind înscris de nou-venitul Ivan Rakitic în minutul 82.

Damac a reluat sezonul așa cum încheiase anul precedent, cu un eșec. Formația pregătită de Cosmin Contra a primit vizita celor de la Al Shabab, echipă care i-a avut în primul „11” pe Yannick Carrasco și Ivan Rakitic, superstaruri transferate din La Liga.

Damac, învinsă de supergolul lui Ivan Rakitic

Cu Nicolae Stanciu titular, pe teren până în minutul 72, Damac a rezistat până spre final fără să primească gol. O execuție specială a lui Ivan Rakitic, venită în minutul 82, le-a adus toate punctele oaspeților.

Servit de Al Juwayr la 20 de metri de poartă, Rakitic a șutat din prima, „șiret” plin. Devierea lui Antolic a făcut ca portarul lui Damac, Zeghba, să n-aibă nicio șansă.

În urma rezultatului, Damac a rămas pe locul 6 în Arabia Saudită. Formația lui Contra și Stanciu are 30 de puncte, unul sub Al Ittihad, unul peste Al Fateh.