Real Madrid se împiedică din nou cu Rayo Vallecano, echipa lui Andrei Rațiu

Joselu, autorul primului gol al partidei, în duel cu apărătorii lui Rayo

Articol de Aurelian Botezatu  —  duminică, 18 februarie 2024

Real Madrid n-a scos decât o remiză, în deplasare, cu Rayo Vallecano (1-1), într-un meci în care Andrei Rațiu a răma rezervă la amfitrioni. Rămași în zece, în prelungiri, după eliminarea lui Carvajal, madrilenii s-au distanțat la 6 puncte în fruntea clasamentului.

Real Madrid părea că va avea o deplasare ușoară la Rayo Vallecano. Însă n-a fost deloc așa, deși a pornit foarte bine în meci. Cu gol în debut (Joselu), apoi altul, anulat însă pe motiv de ofsaid.

Andrei Rațiu a rămas rezervă la Rayo Vallecano

Fără Andrei Rațiu, rămas pe bancă până la final, amfitrionii au prin curaj și treptat s-au văzut tot mai des și mai apăsat în careul lui Lunin. Iar în minutul 25, la un henț al lui Camavinga, în careu, De Tomas a transformat sigur penalty-ul acordat: 1-1.

Albii au revenit în ofensivă, Valverde a avut o bară, dar și Rayo a replicat, prin Alvaro, care l-a pus la treabă pe Lunin. Partea secundă?

Real Madrid a terminat în inferioritate. Eliminat, Dani Carvajal

Oaspeții au alergat după golul doi, însă fără succes. Vinicius a solicitat un penalty, la o cădere în careu, însă nu l-a convins pe arbitrul Alejandro Muniz (62).

Iar în minutul 80, din lovitură liberă, Kroos l-a întins pe Dimitrievski, care a respins spectaculos, de lângă bara din stânga sa. Finalul? Încins. Marcat de eliminarea lui Carvajal, în prelungiri, pentru lovirea adversarului.

Real se împiedică din nou de Rayo, încă o remiză după cea din tur (0-0).

Rayo Vallecano - Real Madrid 1-1

Rayo Vallecano - Real Madrid, echipe de start

Rayo (4-3-3): Dimitrievski - Balliu, Hernandez, Lejeune, Espino - Palazon, Lopez, Valentin, Garcia - De Tomas, Trejo
Antrenor: Inigo Perez
Rezerve: Cardenas, Bebe, Camello, Ciss, M. Crespo, De Frutos, Falcao, Mumin, M. Pascual, K. Perez, Pozo, RAȚIU

Real (4-3-3): Lunin - Vazquez, Nacho, Tchouameni, Fran García - Valverde, Modric, Camavinga, Diaz - Joselu, Vinícius
Antrenor: Carlo Ancelotti
Rezerve: Arrizabalaga, Del Alamo, Carvajal, Ceballos, Guler, Kroos, J. Ramon, Rodrygo