Altele

România merge la Jocurile Olimpice! Echipa feminină de tenis de masă a trecut de Egipt și e în „sferturi” la Mondiale » Urmează un duel-șoc

Echipa feminină de tenis de masă a României s-a calificat la Jocurile Olimpice 2024! Foto: Imago

Articol de Florin Dincă  —  miercuri, 21 februarie 2024

Echipa feminină de tenis de masă a României s-a calificat la Jocurile Olimpice 2024! „Tricolorele” au tranșat în mai puțin de două ore duelul cu Egipt, scor 3-0, și sunt în „sferturile” Mondialelor pe echipe, postură care asigură biletele pentru Paris.

Calificată direct în „optimi” după ce a câștigat fără emoții grupa cu Suedia, Singapore, Serbia și Canada, echipa feminină a României a reușit să învingă și Egiptul și este în primele 8 ale lumii! Urmează confruntarea de joi cu Japonia.

>

• Meciul 1: Bernadette Szocs - Hana Goda 3-1 (11-2, 6-11, 11-8, 11-6)
  • Meciul 2: Eliza Samara - Dina Meshref 3-2 (11-13, 8-11, 11-5, 11-7, 11-9)
  • Meciul 3: Adina Diaconu - Yousra Helmy 3-0 (11-8, 11-7, 11-5)

Fiecare meci se joacă după sistemul 3 din 5 seturi. Echipa care câștigă 3 meciuri se califică mai departe.

Bernadette Szocs (28 de ani) și-a respectat statutul de favorită în primul duel al zilei. Numărul 12 mondial n-a avut emoții cu Hana Goda, care la numai 16 ani este a 30-a jucătoare a lumii! Bernie a început în forță și a câștigat primul set cu 11-2. Goda a răspuns în actul secund, 11-6, însă apoi n-a mai avut șanse în fața liderului echipei noastre.

A intrat în scenă Eliza Samara (34 de ani, #31), care a revenit senzațional în duelul cu Dina Meshref (29 de ani, #27). După un prim set scăpat din mână de la 9-7, Eliza s-a văzut condusă cu 2-0. S-a mobilizat însă incredibil și n-a cedat în niciun moment. Câștigarea setului 3 i-a dat și mai multă încredere și a reușit să împingă meciul în decisiv. Acolo a început ca din pușcă și s-a distanțat rapid la 7-1. Meshref a reușit să se apropie periculos, 9-7, moment în care antrenorul Viorel Filimon a intervenit cu un time-out. Sfaturile au fost cruciale, iar Eliza s-a impus în cele din urmă cu 11-9.

Al treilea meci a fost tranșat de Adina Diaconu (24 de ani, #47). Yousra Helmy (28 de ani, #81) n-a avut prea multe șanse într-o confruntare controlată de la un cap la altul de Adina. O victorie rapidă care a închis duelul cu Egipt și i-a adus României biletele pentru „sferturile” Mondiale, dar și pentru Jocurile Olimpice!

Ce înseamnă calificarea la Jocurile Olimpice:

• România va putea evolua în concursul pe echipe cu un lot de 3+o rezervă;
  • Va avea două jucătoare pe tabloul de simplu.

Duel de foc cu Japonia în sferturi

Pentru un loc în semifinale, România se va bate cu Japonia, locul 2 în clasament, după China. Fetele noastre sunt pe locul 7.

Ultima confruntare directă a avut loc la Campionatele Mondiale din 2019, tot în „sferturi”, când Japonia s-a impus cu 3-0. Asiaticele au o echipă tânără, dar formidabilă. Sunt vicecampioanele ultimelor 4 ediții, doar China reușind să le oprească.