Oțelul smulge un punct pe terenul campioanei Farul! Maciel, gol fabulos sub ochii „Regelui” » Clasamentul ACUM

Maciel a dedicat reușita lui Dorinel Munteanu / FOTO: Captură TV @Orange Sport 1

Articol de Ionuţ Coman, Liviu Manolache, Adrian Jitea  —  sâmbătă, 24 februarie 2024

Farul și Oțelul au remizat, scor 1-1, în runda cu numărul 27 din Superligă. Frederic Maciel a marcat golul week-end-ului în fotbalul românesc.

Campioana Farul avea de luat o revanșă în fața fanilor constănțeni. Ultima partidă de la Ovidiu se soldase cu un eșec neașteptat, 0-2 împotriva lui Dinamo. Suporterii au uitat rezultatul, au umplut stadionul, peste 4.000 de oameni, și au creat o atmosferă de play-off.

În tabăra Oțelului, lucrurile nu erau la fel de liniște. Antrenorul Dorinel Munteanu, bolnav, n-a făcut deplasarea cu echipa. Sunt și probleme financiare, iar meciul pierdut contra lui Dinamo a inflamat și mai tare spiritele.

Farul, ținută în șah de Oțelul

Prima repriză a avut-o pe Farul la conducere, dar fără șanse mari de gol. Tabela a fost deblocată după jumătate de oră de joc, când Budescu a transformat o lovitură de la 11 metri, dictată de „centralul” Rareș Vidican după o lungă analiză în camera VAR.

Partea secundă a fost mai antrenantă. Otelul a început să riște și a lăsat spații mari în apărare. Elevii lui Gică Hagi au tratat contraatacurile cu superficialitate. În minutul 60, Ghiocel a rămas singur împotriva a trei adversari. Rivaldinho a ales cea mai proastă soluție, un șut din unghi, și a fost blocat.

Ocaziile chiar se răzbună în fotbal. În minutul 67, Frederic Maciel a înscris unul dintre cele mai frumoase goluri ale sezonului, un lob perfect din colțul careului de 16 metri.

Tot mijlocașul portughez a fost la câțiva centimetri să dea lovitura, execuția lui fiind respinsă de Buzbuchi.

Farul rămâne pentru moment pe locul 4, dar ar putea să coboare o poziție dacă Universitatea Craiova o învinge pe FC Voluntari. Oțelul va încheia etapa pe poziția a 11-a.

Clasamentul actualizat din Superligă:

Notele GSP din Farul - Oțelul 1-1:

• Farul Constanţa: Alexandru Buzbuchi 5 - Damien Dussaut 5 (61 Dan Sîrbu 5), Ionuţ Larie (cp) 6, Mihai Popescu 5, David Kiki 6 - Ronaldo Deaconu 6 (46 Ionuţ Vînă 6), Diogo Queiros 6 (61 Dragoş Nedelcu 5), Constantin Grameni 6 - 'Rivaldinho' Ferreira 5(80 Kevin Boli), Louis Munteanu 5, Constantin Budescu 6 (61 Cristi Ganea 5).
    Antrenor: Gheorghe Hagi - 6.
  • SC Oţelul Galaţi: Eduard Pap 7 - Andrei Rus 5, Jonathan Cisse 6, Dragan Lovric 6 (15 Costin Ghiocel 6), Miguel Silva 5 - Diego Zivulic 7 - Juri Cisotti (cp) 6, Samuel Teles 6 - Frederic Maciel 8, Anes Rusevic 5 (61 Aly Malle 6), Alexandru Pop 6 (89 George Cîrjan).
    Antrenor: Dorinel Munteanu - 6.
  • Arbitru: Rareş George Vidican - 6; Asistenţi: Alexandru Cerei - 7, Ferencz Tunyogi - 7.

FINAL. Farul - Oțelul 1-1

Penalty pentru Farul, după 4 minute de analiză VAR

În minutul 25, Queiros a reluat din preajma careului mic al Oțelului. După ce a lovit mingea, a fost călcat de Miguel Silva. „Centralul” Rareș Vidican n-a obervat inițial incidentul. Bogdan Dumitrache și Lucian Rusandu, aflați în camera VAR, au analizat faza timp de 4 minute, apoi l-au chemat pe Vidican să verifice la monitorul de la marginea terenului.

Momentul contactului la penalty-ul din Farul - Oțelul / FOTO: Captură TV @Orange Sport 1

Decizia a fost penalty, unul transformat de Constantin Budescu.

Atmosferă frumoasă la Farul - Oțelul

Cei 3.700 de spectatori fac o atmosferă frumoasă la Ovidiu. Galeria gazdelor a pregătit o mică scenografie.

Oaspeții sunt susținuți de peste 80 de fani.

Farul - Oțelul, echipe de start

FARUL: Buzbuchi - Dussaut, Larie, M. Popescu, Kiki - R. Deaconu, Queiros, Grameni - Rivaldinho, Munteanu, Budescu
Rezerve: Șt. Mușat, Sîrbu, Boli, Gustavo Marins, Grosu, Dănuleasa, Nedelcu, Cr. Ganea, Vînă, Banu, Cojocaru, Stoian
Absenți: T. Băluță (accidentat),
Antrenor: Gheorghe Hagi

OȚELUL: Pap - Rus, Cisse, Lovric, Gomes - Cisotti, Zivulic, Teles - Maciel, Rusevic, Pop
Rezerve: Stoian, Cîrjan, Jardan, Panait, Bordun, Zhelev, Ghiocel, Farcaș, Yabre, Gaitan, Lameira, Malle
Absent: Dur-Bozoancă (accidentat)
Antrenor: Dorinel Munteanu