Note GSP pentru Universitatea Craiova - Voluntari » „Comisarul-șef” îi dă frisoane lui Edi Iordănescu

+24 Foto
NOTELE GSP

Articol de Eduard Apostol  —  luni, 26 februarie 2024

Universitatea Craiova a învins-o pe FC Voluntari, scor 2-1, în runda cu numărul 27 din Superligă. Nicușor Bancu, căpitanul oltenilor, a primit nota 3 din partea GSP.

Nicușor Bancu a fost la un pas de cartonașul roșu în prima repriză, iar în partea secundă a greșit flagrant la faza penalty-ului din care Robert Popescu a marcat. Mijlocașul de 20 de ani al celor de la FC Voluntari a primit nota 7, fiind printre cei mai buni fotbaliști de pe teren.

Notele primite din partea GSP de fotbaliștii Universității Craiova:

• L. Popescu (nota 6) * A făcut penalty din inerție, a acoperit vina lui Bancu, în rest a fost în meci.
  • Căpățînă (nota 6) * Bun.
  • Screciu (nota 7) * Bun. A scos o dată aproape de linia porții, la 1-1.
  • Badelj (nota 5) * Subțire.
  • Bancu (nota 3) * Doamne, Dumnezeule, vine Euro și el este "comisar-șef"!
  • Al. Crețu (nota 6) * Muncitor, ca de obicei, dar cu limitări.
  • Mekvabishvili (nota 6) * OK.
  • Houri (nota 7) * Energic, a contribuit la deschiderea scorului.
  • Baiaram (nota 7) * A spart gheața în 2024, primul gol, după ce mai bifase un assist și mai obținuse un penalty în precedentele meciuri, s-a demarcat bine și l-a păcălit pe Aliji.
  • Markovic (nota 4) * Nu cred că a fost pe teren.
  • Mitriță (nota 6) * A ratat o ocazie foarte mare, dar a bifat centrarea la golul decisiv.

Antrenor: Ivaylo Petev (nota 7) * S-a scos cu introducerea lui Maldonado, apoi a fost salvat de VAR la ultima fază.

Au mai jucat:
  • Koljic (nota 5) * A intrat în locul lui Markovic în minutul 59.
  • Blesa (nota 5) * A intrat în locul lui Crețu în minutul 75.
  • Maldonado (nota 7) * A intrat în locul lui Badelj în minutul 83. O reluare decisivă cu capul, în minutul 84.

Notele primite din partea GSP de fotbaliștii lui FC Voluntari

• J. Fernandez (nota 6) * A scos tot ce s-a putut scoate, inclusiv unu la unu cu Mitriță.
  • Ricardinho (nota 5) * Așa și-așa.
  • Turda (nota 5) * Modest.
  • Matricardi (nota 5) * Modest.
  • Aliji (nota 5) * L-a pierdut pe Baiaram la faza din care atacantul juveților a marcat.
  • Rață (nota 5) * Modest.
  • Crepulja (nota 5) * Modest.
  • Carnat (nota 6) * Bătăios.
  • A. Ciobanu (nota 5) * Modest.
  • R. Popescu (nota 7) * Atitudine, responsabilitate, mai are nevoie de șlefuire. Oricum, interesant fotbalistul de 20 de ani!
  • Dumiter (nota 7) * Specialistul obținerii penalty-urilor, l-a obținut în Bănie pe al 6-lea în actuala ediție. A hărțuit permanent defensiva oltenilor, l-a simțit pe Bancu că nu este în meci.
Antrenor: Nicolae Dică (nota 6) * Poate că ar fi meritat mai mult, oricum a crezut până la final.