Hagi va lua foc! Golul Farului, anulat de VAR, deși reluările nu lămuresc nimic

+5 Foto
Farul a avut un gol anulat în meciul cu FC Botoșani, din ultima etapă a sezonului regulat, dar reluările nu sunt deloc convingătoare.

Articol de Alexandru Tomuțiu  —  vineri, 08 martie 2024

În minutul 47, la scorul de 0-0, Kevin Boli a urcat în careul advers la o lovitură de colțul terenului. Mingea a ajuns la francez în partea stângă. Acesta l-a driblat pe portarul Ducan în marginea terenului, apoi a centrat în fața porții pentru Rivaldinho, care a împins balonul în plasă.

Arbitrul Horia Mladinovici a arătat centrul terenului, dar cei din camera VAR au intervenit și golul a fost anulat, după o verificare care a durat aproximativ 3 minute.

Relurile nu arată clar că mingea ar fi părăsit terenul cu toată circumferința în momentul în care Boli o trimite în fața porții. Aflat la marginea terenului, Gică Hagi a protestat împotriva deciziei luate în camera VAR.

În mod normal, decizia „centralului” este menținută dacă reluările din camera VAR nu sunt clare. În acest caz, Farul ar fi condus cu 1-0.