Derby-ul Rapid - FCSB a avut un superstar » Nimeni de la FCSB n-a trecut clasa: „Unul dintre cei 43.283 de spectatori”

Autorii golurilor ce au îngenuncheat liderul / FOTO: Cristi Preda (GSP.ro)

Articol de Eduard Apostol  —  Saturday, 09 March 2024

Rapid a zdrobit-o pe FCSB, scor 4-0, în ultima rundă a sezonului regulat din Superligă. Kosovarul Albion Rrahmani (23 de ani) a marcat o „dublă” și a primit nota 9 din partea GSP. Cel mai bun de pe teren!

Rapid a predat o lecție usturătoare liderului FCSB. Giuleștenii au marcat de 4 ori și i-au făcut pe Mihai Stoica și Darius Olaru să le recunoască superioritatea. MVP-ul derby-ului a fost Albion Rrahmani, notat cu 9 de GSP. Ermal Krasniqi, autorul celei mai frumoase reușite, a primit nota 8.

Din tabăra învinșilor, niciun fotbalist nu a „trecut clasa”. Târnovanu și Dawa au avut o seară teribilă, notați cu 2.

Notele primite de fotbaliștii Rapidului:

• Aioani (nota 6) » S-a scos cu apetitul ofensiv al echipei sale, mai ales după minutul 60 a fost spectator.
  • Braun (nota 7) » Unul dintre eroii nevăzuți ai meciului, a fost de netrecut pe partea lui.
  • Săpunaru (nota 6) » Liderul apărării.
  • Iacob (nota 7) » Omul care a deschis balul. Adoră să marcheze contra FCSB! Are 4 goluri din 6 în tricoul Rapidului tocmai contra marilor rivali.
  • Bădescu (nota 6) » Crește! Și crește bine.
  • Hromada (nota 6) » Echilibrat.
  • Hasani (nota 6) » Bun.
  • Oaidă (nota 7) » A avut ceva de arătat, logic!
  • Krasniqi (nota 8) » Foarte bun. Aport ofensiv devastator pentru rivali.
  • Rrahmani (nota 9) » Top class! Bolid. Gol elegant, apoi assist, apoi iar gol. Omul meciului, s-a completat extraordinar cu Krasniqi.
  • Papeau (nota 7) » Bun, bun! Centrare de manual la deschiderea scorului.

Antrenor: Cristiano Bergodi (nota 9) » Să tot ai atac cum are Rapidul și bancă de rezervă cum are italianul la dispoziție!

Au mai jucat:
  • Djokovic (nota 6) » A intrat în minutul 72 în locul lui Hromada.
  • Petrila » A intrat în minutul 76 în locul lui Papeau.
  • Funsho » A intrat în minutul 76 în locul lui Krasniqi.
  • Burmaz » A intrat în minutul 83 în locul lui Hasani.

+26 Foto
Imagini de la finalul meciului Rapid - FCSB/ foto: Raed Krishan

Notele primite de fotbaliștii celor de la FCSB:

• Târnovanu (nota 2) » Ar fi putut face mai mult la faza golului lui Iacob. În fața lui Rrahmani a încercat doar să diminueze dauna, dar kosovarul a fost elegant. La celelalte două goluri, n-a simțit nimic.
  • V. Crețu (nota 3) » Depășit total.
  • Dawa (nota 2) » Unul dintre oamenii care au "contribuit" la 0-4 pe tabelă pentru FCSB.
  • Ov. Popescu (nota 3) » Din nou de conjunctură stoper.
  • Radunovic (nota 3) » La așa scor, așa notă!
  • Olaru (nota 3) » A fost la meci?!
  • Șut (nota 4) » A jucat doar în prima repriză.
  • Lixandru (nota 4) » Rece pe Arena Națională.
  • Oct. Popescu (nota 3) » Unul dintre cei 43.283 de spectatori.
  • Băluță (nota 4) » Puțin, foarte puțin.
  • Coman (nota 4) » În prima repriză, a mai încercat una-alta, în a doua a fost inexistent.

Antrenor: Elias Charalambous (nota 2) » Nimic. Fără semnal.

• Luis Phelipe (nota 3) » A intrat în minutul 62 în locul lui Lixandru. Probabil, se bucură de ultimele apariții în tricoul roș-albaștrilor.
  • Miculescu (nota 3) » A intrat în minutul 62 în locul lui Băluță. Mai bine rămânea pe bancă.
  • Pandele (nota 3) » A intrat în minutul 62 în locul lui Octavian Popescu.
  • Alhassan (nota 3) » A intrat în minutul 73 în locul lui Șut. La număr.

Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad) - 7. A1: Mircea Grigoriu (București) - 7, A2: Sebastian Gheorghe (Suceava) - 7

Clasamentul play-off-ului (după înjumătățire)