Baschet

U-BT - London Lions 79 - 91 » Final în campania istorică de Eurocup. Campioana României a luptat într-o Polivalentă arhiplină, dar a fost eliminată

+19 Foto
U-BT Cluj-Napoca - London Lions // foto: Raed Krishan, GSP

Articol de Raed Krishan (foto), Luminița Paul, Daniel Grigore  —  miercuri, 13 martie 2024

Campania uluitoare a celor de la U-BT Cluj-Napoca în acest sezon de Eurocup s-a încheiat în această seară. În Polivalenta din Cluj-Napoca, campioana României a cedat cu London Lions în faza sferturilor, scor 79-91.

• U-BT se calificase direct în sferturile competiției după ce a încheiat grupa B pe locul 2, o performanță deosebită.
  • London Lions va juca în semifinale cu învingătoarea dintre Paris Basketball și Joventut. Semifinalele se joacă în sistemul cea mai bună din 3 meciuri (26 martie, 29 martie, 3 aprilie).

Cronică Luminița Paul după U-BT - London Lions

O performanță imensă în față și sala în fierbere, cu un amestec de zgomot, lumină și căldură în BT Arena din Cluj-Napoca. Campioana României și-a jucat într-un singur meci șansa de a urca în semifinalele EuroCup, după un sezon extrem de consistent.

A traversat grupa B într-un marș cadențat, încheind pe locul 2 și calificându-se direct în sferturile de finală. Pe plan intern nu a cedat nimic.

Astăzi însă miza era alta, una complet nouă, pe care clujenii conduși de pe margine de Mihai Silvășan au vrut s-o onoreze de la început până la final. În fața lor s-au aflat cei de la London Lions, o echipă inedită venită dintr-o țară fără mare tradiție în baschet, dar care are în componență jucători americani.

Pe toată durata înfruntării, gazdele au avut sarcina incomodă de a veni din urmă. Purtați pe sus de publicul ardent, imun la scorul afișat pe tabelă, clujenii au condus doar în primele secunde, cu 2-0, după reușita lui Seeley.

Apoi însă, oaspeții au trecut în față și nu au mai cedat șefia. 29-18 după primul sfert, o diferență care a crescut spre final, apoi 51-37 la capătul primei reprize, Lions fiind mai eficienți. U-BT a ratat ocazii de la distanță, 6 aruncări de 3 puncte care nu și-au atins scopul, iar asta a dus la creșterea diferenței.

În ultimele două sferturi, clujenii s-au apropiat, fiecare reușită fiind însoțită de bătăi de tobă și de uralele publicului, care nu a încetat să cânte nici în ultimele minute, atunci când deznodământul acestui meci unic era clar.

London Lions s-au impus cu 91-79, U-BT s-a apropiat la 8, la 9 puncte, dar nu a putut face mai mult astă seară. Apropiat, da, așa cum a consemnat și banner-ul imens pregătit pentru finalul partidei. "We’re coming closer" era mesajul său. Mai aproape și poate la anul și mai sus.

Marcatori U-BT: Jones 23p, Mejeris 15, Seeley 15, Mokoka 11, Eddie 5, Stipanovic 4, Richard 4, Guzman 2.

Cum arată sferturile de finală din Eurocup la baschet masculin:

• Paris Basketball (Franța) - Joventut (Spania)
  • U-BT Cluj-Napoca (România) - London Lions (Anglia) 79-91
  • JL Bourg (Franța) - Prometey (Ucraina) 95-82
  • Hapoel Tel Aviv (Israel) - Beșiktaș (Turcia)

23 de punctea reușit Bryce Jones, cel mai bun marcator al gazdelor, urmat de Mejeris și DJ Seeley, ambii cu câte 15 puncte

FINAL » U-BT Cluj-Napoca - London Lions 79-91

• Final de meci, 79-91, iar London Lions avansează în semifinalele competiției.
  • Karel Guzman punctează de două ori prin aruncări libere, iar U-BT are de recuperat 8 puncte în ultimele 3 minute.
  • Jordan Taylor reușește un coș de 3 puncte și taie elanul echipei din Cluj-Napoca.
  • Coș reușit de Mejeris, 70-80!
  • min. 5: DJ Seeley înscrie două din 3 aruncări libere, 68-80.
  • Mai sunt 7 minute de jucat, 66-80.
  • Jucătorii lui U-BT reușesc două aruncări consecutive de 3 puncte (Seeley, Eddie), iar oaspeții mai au doar 14 puncte avans, 66-80. Antrenorul londonezilor, sârbul Petar Bozic, a cerut time out.
  • Între timp, atmosfera din BT Arena este superbă.
  • Rămân 8 minute și jumătate de jucat, iar oaspeții și-au construit un avans confortabil, de 20 de puncte, 60-80.
  • coș de 3 puncte reușit de Jordan Taylor, astfel că scorul la finalul sfertului 3 este 60-74.
  • min. 8: rămân sub 10 puncte între echipe, U-BT reușește un coș de 3 puncte prin Bryce Jones, scor 58-67.
  • min. 7: două aruncări libere punctate de Josh Sharma, 53-63.
  • min. 6: coș de 3 puncte al lui Adam Mokoka, 53-61.
  • min. 5: aruncare de două puncte reușită de Bryce Jones, iar sala erupe. „Haide, U!”, se aude din piepturile celor 10.000 de oameni din Sala Polivalentă.
  • min. 4: DJ Seeley înscrie una dintre cele două aruncări libere, 44-57.
  • min. 1, sfertul 3: DJ Seeley înscrie primele puncte ale sfertului 3, tabela arată acum 39-51.
  • Finalul primei reprize, 37-51. În ultimele secunde, Bryce Jones, cel mai bun marcator al gazdelor, cu 14 puncte, a ratat o aruncare de 3 puncte.
  • min. 8: aruncare de 3 puncte reușită de Sam Dekker, iar London Lions conduce detașat partida, 49-31. Mihai Silvășan a solicitat un time out pentru a-și trezi elevii.
  • min. 6: londonezii înscriu prin David Nwaba, aruncare liberă, iar U-BT rămâne la 12 puncte în spate, fără coș reușit de mai bine de două minute.
  • min. 4: coș de 3 puncte reușit de Conor Morgan, iar London Lions reface diferența de 6 puncte.
  • Minute bune pentru U-BT, care s-a apropiat la doar 5 puncte (26-31). Mareks Mejeris a punctat cu două aruncări libere, apoi a venit un coș de două puncte al lui Patrick Richard.
  • Adam Mokoka reușește primele puncte din sfertul 2, 20-29.
  • Coș de 3 puncte pentru London Lions (Sam Dekker) la chiar ultima fază a primului sfert, iar oaspeții abordează prima pauză în avantaj de 11 puncte, 18-29.
  • Două aruncări libere reușite de Mejeris, U-BT rămâne la 4 puncte în urma adversarei.
  • min. 9: DJ Seeley înscrie un coș de două puncte, apoi ratează o aruncare liberă. 16-22 este scorul afișat pe tabelă.
  • U-BT nu se regăsește, sunt 10 puncte acum (12-22) între campioana României și londonezi.
  • Timeout solicitat de oaspeți. U-BT este condusă, 12-17.
  • min. 7: DJ Seeley reușește un coș de 3 puncte, 12-17.
  • min. 5, sfertul 1 - U-BT taie diferența la doar 1 punct, 9-10. Campioana României
  • Start ezitant de partidă pentru elevii lui Mihai Silvășan, două aruncări consecutive de 3 puncte îi pun pe oaspeți în avantaj, 2-6.
  • Ora 19:01 - A început meciul. Primele puncte sunt reușite de U-BT, apoi londonezii intră în avantaj.

VIDEO. Atmosferă senzațională în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca

>

Sala Polivalentă din Cluj-Napoca a fost plină, cei 10.000 de spectatori au creat o atmosferă sufocantă pentru adversarii din Anglia. „Studenții” au pregătit o scenografie specială, cu măști albe și negre așteptându-i pe spectatori pe scaune.