A reuşit Petev? Fotbalistul reinventat de Petev, lăudat la GSP Live: „Începe să își revină”

Articol de Liviu Manolache  —  Saturday, 16 March 2024

Ștefan Baiaram (21 de ani) a deschis scorul în minutul 38 al deplasării pe care Universitatea Craiova o joacă împotriva lui CFR Cluj, în prima rundă a play-off-ului.

Măcinat de probleme medicale la început de sezon, Baiaram nu s-a regăsit nici după ce a revenit. Totuşi, în 2024 arată ca un cu totul alt jucător, unul care ne aminteşte de evoluţiile din trecut.

A început titular în 9 dintre cele 10 jocuri, asta după ce în primele 21 de runde a prins echipa de start doar de 4 ori, a punctat de 7 ori ofensiv, 5 goluri, o pasă decisivă şi un penalty scos.

Ștefan Baiaram, reinventat de Petev! Gol și contra lui CFR Cluj

Sâmbătă, în deplasarea cu CFR Cluj, Baiaram a punctat din nou. În minutul 38, la scorul de 0-0, a fost atent pe o respingere în față a portarului Sava.

Golurile marcate de Ștefan Baiaram în anul 2024:

• et. a 27-a » Universitatea Craiova - FC Voluntari 2-1 » un gol
  • et. a 28-a » Petrolul - Universitatea Craiova 2-3 » două goluri;
  • et. a 30-a » FCU Craiova - Universitatea Craiova 1-2 » un gol;
  • et. 1 play-off » CFR - Universitatea Craiova » un gol.

Alte contribuții ale lui Ștefan Baiaram în anul 2024:

• et. a 24-a » Sepsi OSK Sf. Gheorghe - Universitatea Craiova 1-3 » pasă decisivă lui Alexandru Creţu;
  • et. a 25-a » U Craiova - FC Universitatea Cluj 2-2 » penalty scos şi transformat de Căpăţînă.

VIDEO. Ștefan Baiaram, lăudat de Emil Săndoi

>

Prezent în studioul GSP Live, Emil Săndoi, fostul selecționer al naționalei U21, a salutat revenirea în formă a lui Ștefan Baiaram.

„Baiaram a avut o foarte bună perioadă acum un an de zile, apoi a apărut o accidentare. Baiaram era un marcator înainte! După o operație a avut o stagnare, un regres în carieră. Acum începe să își revină la forma care l-a consacrat. Este un jucător tânăr!

A reușit să înscrie o dată, apoi au venit golurile. Astăzi a înțepat-o la prima ocazie. Craiova are jucători care pot face diferența” a fost opinia lui Emil Săndoi, la GSP Live.