Nationala

Naționala U19 schimbă macazul! Victorie mare cu Germania, în prelungiri: gol SENZAȚIONAL Mazilu!

Naționala U19 schimbă macazul! Victorie mare cu Germania, în prelungiri

Articol de Aurelian Botezatu  —  sâmbătă, 23 martie 2024

Echipa pregătită de Adrian Dulcea dispută în perioada 20-26 martie meciurile de la Turul de Elită, ultima etapă a calificărilor înaintea turneului final EURO U19 din Irlanda de Nord.

Reprezentativa U19 a României și-a revenit la timp după eșecul suferit pe 20 martie, în fața Turciei (0-2), la debutul în Turul de Elită. Sâmbătă, în cadrul miniturneului organizat la Vrbovec, Croația, elevii lui Adrian Dulcea au bifat o victorie spectaculoasă în fața Germaniei: 3-2!

Tricolorii mici au deschis scorul în minutul 28 al primei reprize prin Patrick Dulcea, care l-a învins pe portarul Dennis Seimen cu un șut puternic din marginea careului de 16 metri. Avantajul luat pe tabelă n-a rezistat decât două minute, Dzenan Pejcinovic marcând după o acțiune ce a surprins nepregătită apărarea noastră (30).

VIDEO Adrian Mazilu aduce victoria în minutul 90+4!

România a revenit în avantaj înaintea pauzei, grație reușitei lui Alexandru Stan (43), care a primit o pasă peste apărarea Germaniei, de la Patrick Dulcea, și l-a învins pe Seimen. Germania a egalat din nou, în minutul 62, prin același Pejcinovic.

Și când partida părea că se îndreaptă spre o remiză, a picat golul victoriei. În minutul 90+4, Adrian Mazilu, atacantul împrumutat de Brighton lui Vitesse Arnhem, a marcat cu o execuție spectaculoasă, din afara careului, în vinclul porții adverse!

Celălalt meci din etapa a 2-a a miniturneului de la Vrbovec, Croația - Turcia, a început la ora 16:30. Croații au învins și ei Germania, în prima rundă, cu 2-1.

Germania U19 - România U19 2-3

• Au marcat: Dzenan Pejcinovic (30, 62) / Patrick Dulcea (28), Alexandru Stan (43), Adrian Mazilu (90+4)

Echipele utilizate:

Germania U19: 1. Seimen – 5. Klemens (3. Wagner 84′), 6. Amoako, 15. Atom, 2. Baum – 19. Gruger, 20. Lubach (11. Maza 56′), 7. Komur, 10. Bischof-cpt., 18. Pejcinovic – 17. Ulrich (16. Kojic 69′)
Selecționer: Christian Worns

România U19: 1. Răfăilă – 2. Aioanei, 4. Tudose, 13. Bădescu, 6. Borza – 18. Florea, 5. Jalade-cpt., 7. Dulcea – 11. Mazilu, 9. Stan (19. Kodor 74′), 10. Pop (17. Caragea 63′)
Selecționer: Adrian Dulcea

La EURO U19 se califică câștigătoarele celor șapte grupe de la Turul de Elită. Turneul final va fi găzduit de Irlanda de Nord, în perioada 15-28 iulie 2024.

Naționala României a participat la două ediții de Campionat European U19, în 2011 și 2022. În 2025, turneul final EURO U19 va fi găzduit de România.