Handbal

Dinamo, victorie cu Silkeborg în turul play-off-ului pentru sferturile European League. Cu ce avantaj merg „dulăii” în Danemarca

+9 Foto
Dinamo - Silkeborg // FOTO: Raed Krishan

Articol de Roxana Fleşeru, Raed Krishan (foto), Carmen Dumitru  —  marţi, 26 martie 2024

Dinamo a învins-o pe Silkeborg în turul play-off-ului pentru sferturile EHF European League, scor 37-34. Returul va avea loc pe 2 aprilie, ora 19:45, în Danemarca.

Cronică Roxana Fleșeru după Dinamo - Silkeborg

Dinamo a ajuns în faza meciurilor eliminatorii în EHF European League. Marți seara, în sala din Ștefan cel Mare, unde s-au adunat 2.400 de fani, campioana României s-a confruntat cu Silkeborg, o echipă de tradiție în handbalul danez, care ocupă momentan locul patru în liga internă. Formația antrenată de Xavi Pascual a pornit din postura de favorită în această dublă manșă.

Akimenko a fost cel care a deschis scorul, iar primele minute au fost echilibrate, nicio echipă nereușind să se desprindă la mai mult de un gol. Dinamo a jucat bine în atac, dar a suferit în apărare, așa cum le-a transmis și Xavi Pascual la primul time-out pe care l-a luat.

Handbaliștii lui au intrat apoi într-o criză de idei și s-au văzut conduși în minutul 24 cu 15-12. Cu un pic mai multă atenție în apărare și cu o eficiență crescută în atac, Dinamo a revenit pe tabelă grație reușitelor lui Nicușor Negru, Miklos Rosta și Ali Zein și a intrat la vestiare cu 18-16.

6 goluria marcat pivotul Miklos Rosta în prima repriză, el fiind cel mai bun marcator al lui Dinamo

>

Dinamo, spectacol total în repriza a doua

Elanul a fost păstrat și pentru primele minute ale reprizei a doua, campioana României reușind să se distanțeze la patru goluri, 20-16. Ritmul handbaliștilor din Ștefan cel Mare a tot crescut și, într-o atmosferă de mare derby, Dinamo a pus gol după gol pe tabelă.

În minutul 40, roș-albii conduceau cu 25-20. Miklos Rosta, Ali Zein și Luka Cindric reușind faze spectaculoase. Antrenorul celor de la Silkeborg a vrut să-i trezească pe jucătorii săi cu time-out, a încercat să joace 7 contra 6, dar această schema nu a funcționat, portarul lui Dinamo, Cupara, reușind și el să înscrie din poartă în poartă în minutul 44.

Campioana României a profitat de jocul mai puțin inspirat al adversarilor, construind un avantaj considerabil.

Cu 10 minute înainte de final, scorul era 34-26. Apoi ritmul a scăzut, câteva ratări și danezii s-au apropiat la patru goluri, 34-30 în minutul 53. Cupara a apărat când a fost nevoie, Ali Zein și-a reglat aruncările și campioana României conducea cu 35-30. Până la urmă a fost 37-34.

>

FINAL » Dinamo - Silkeborg 37-34

• min. 60: Wiliam Bogojevic (Silkeborg) înscrie cu 26 de secunde înaintea meciului și închide tabela la 37-34.
  • min. 58: Dinamo tremură în finalul de meci. De la 35-30, avantajul „dulăilor” a fost redus la două goluri, 35-33, iar Xavi Pascual a apelat la ultimul lui time out.
  • min. 53: de la 26-34, Silkeborg a revenit la 30-34 cu 4 reușite consecutive, fără replică din partea lui Dinamo.
  • Dinamo se desprinde la 8 goluri, „dulăii” sunt descătușați în aceste minute.
  • min. 41: minute excelente pentru elevii lui Xavi Pascual, care punctează la toate acțiunile. Miklos Rosta este cel mai bun marcator al lui Dinamo, 9 goluri din 10 aruncări.
  • Gol Alex Pascual după o incursiune excelentă, 20-16.
  • Repriza secundă începe cu golul lui Ali Zeinelabedin, 19-16.

VIDEO. Reacție entuziasmantă a publicului la golul care a închis prima repriză

>
  • Final de repriză fabulos pentru „dulăi”, care înscriu consecutiv prin Miklos Rosta și intră la pauză în avantaj de două goluri, 18-16.
  • min. 26: Dinamo se apropie la un singur gol după reușita lui Miklos Rosta, 14-15, iar antrenorul lui Silkeborg, Patrick Westerholm, solicită un time out.
  • min. 24: minute bune pentru Silkeborg, care se distanțează la 3 goluri, 12-15.
  • min. 20: avantaj temporar pentru Dinamo, Nikolaj Oris Nielsen este eliminat pentru două minute, iar Nicușor Andrei Negru înscrie de la 7 metri.
  • min. 18: Dinamo a egalat la 10 prin Luka Cindric.
  • min. 16: Andrii Akimenko ratează de această dată de la 7 metri, oaspeții rămân în avantaj, 7-8.
  • min. 15: timeout solicitat de antrenorul lui Dinamo, Xavi Pascual.
  • min. 13: Peter Christensen o aduce pe Silkeborg în avantaj pentru prima dată în acest meci, 6-7.

• min. 12: prima reușită pentru Luka Cindric în acest meci, „dulăii” conduc cu 6-5.
  • min. 7: Akimenko înscrie din nou de la 7 metri și o readuce pe Dinamo în avantaj, 4-3.
  • min. 4: oaspeții neutralizează începutul bun al dinamoviștilor, 2-2.
  • 2-0, minutul 3, gol Miklos Rosta.
  • 1-0, Akimenko transformă o lovitură de la 7 metri.
  • Ora 19:45, start de meci în sala Dinamo. Sala este plină, aproximativ 2.500 de oameni asistă
De la stânga la dreapta: Vito și Zeljko Kopic și Andrei Nicolescu. Zeljko este antrenorul lui FC Dinamo, Nicolescu este administratorul special