Nationala

Note GSP de la 4 la 7 pentru „tricolori” după 2-3 cu Columbia: „Greoi, dezorientat. Pistol cu apă!”

+17 Foto
Columbia - România 3-2 // foto: Guliver/gettyimages

Articol de Eduard Apostol, Ionuţ Iordache  —  marţi, 26 martie 2024

Columbia, locul 14 în clasamentul FIFA, a învins naționala României într-un meci amical disputat la Madrid, pe „Metropolitano”, scor 3-2.

Niciun șut pe poartă pentru România în prima repriză, câteva faze sclipitoare reușite de columbieni, o calitate tehnică deosebită pentru Luis Diaz & Compania, minute de final entuziasmante ale românilor. Acesta este rezumatul partidei de pregătire de la Madrid, ultima din această lună pentru „tricolori”.

Iată notele oferite de reporterii GSP după Columbia - România.

Notele din echipa României după 2-3 cu Columbia

• H. Moldovan (nota 5) * A simțit și el ce înseamnă să joci pe "Metropolitano", primul lui joc în propria casă, chiar dacă din postura de oaspete. A scos frumos reluarea lui Diaz (52), a mai blocat apoi un atac al sud-americanilor, dar tot a mai luat un gol pe final de meci. Nu prea a avut ce face la golurile încasate.
  • Rațiu (nota 4) * Depășit frecvent în prima repriză, a avut viață grea cu Diaz și compania.
  • Drăgușin (nota 5) * A mai apucat să blocheze două șuturi până când s-a împiedicat la a respinge balonul în faza de 2-0 pentru Columbia.
  • Burcă (nota 4) * Slab.
  • Opruț (nota 5) * Acceptabil, având în vedere ce adversari a avut.
  • R. Marin (nota 5) * Subțire.
  • M. Marin (nota 4) * A avut mult de tras, a reușit puține lucruri.
  • Stanciu (nota 5) * A încercat să ordoneze ceva din jocul „tricolorilor”. Puține reușite.
  • Moruțan (nota 6) * Și-a creat câteva situații mai optimiste, însă fără să sperie prea mult apărarea adversă.
  • Alibec (nota 4) * Greoi, dezorientat, aproape de fază, dar totuși departe. Pistol cu apă!
  • Mihăilă (nota 6) * Unul dintre foarte puținii jucători ai României care au încercat și au reușit ceva, cât de cât.

• Selecționer: Edward Iordănescu (nota 5) * Finalul a mai salvat ceva din ideea generală a partidei, însă meciul de la Madrid a arătat că avem o apărare foarte fragilă și doar faze individuale, în care putem fi mângâiați de noroc. Oricum, schimbările au fost foarte eficiente, au mai salvat imaginea echipei.
Au mai jucat:
  • Nedelcearu (nota 4) * A intrat în locul lui Drăgușin în minutul 46.
  • I. Hagi (nota 7) * A intrat în locul lui Mihăilă în minutul 57. A fost un semnal optimist pentru tentativa de remontada a „tricolorilor”.
  • Drăguș (nota 5) * În locul lui Alibec în minutul 57
  • Fl. Tănase * În locul lui R. Marin în minutul 77.
  • Man * În locul lui Stanciu în minutul 77.
  • Sorescu * În locul lui Opruț în minutul 87.

Notele Columbiei după 3-2 cu România

• C. Vargas (nota 5) * Portar pe fază, cu spirit, a dat încredere până la golul lui Ianis Hagi. Depășit și el de finalul furios al României.
  • D. Munoz (nota 7) * Ar fi bine să avem un astfel de fundaș dreapta, care a reușit un "călcâi" de vis la golul secund al columbienilor! A ieșit accidentat pe final de primă repriză, a avut ceva de tras cu Mihăilă, dar s-a achitat bine de treaba lui.
  • Cuesta (nota 5) * A adormit pe final.
  • Lucumi (nota 5) * Idem.
  • Mojica (nota 6) * S-a simțit când a pus piciorul, și la minge, și alunecând pe tibiile românilor. Contribuție la golul 3 al columbienilor.
  • Lerma nota 6 * Puternic.
  • Rios (nota 4) * Ne-a ajutat să intrăm în meci prin eroarea ce a dus la golul lui Hagi.
  • J. Arias (nota 7) * A avut-o, a dat-o! Unu la unu pe zonă centrală cu Moldovan, ne-a electrocutat în minutul 35. Fotbalist.
  • J. Rodriguez (nota 7) * Jupân!
  • Diaz (nota 8) * Fotbalist de clasă! Are mingea legată cu ață de ghete. Bine că a ieșit după vreo oră și ceva de joc
  • Cordoba (nota 7) * Nouar sută la sută. Atacant, nu pistol cu apă!
  • Selecționer: Nestor Lorenzo * nota 7 A demonstrat de ce Columbia a adunat 21 de meciuri fără eșec, deși echipa lui a lăsat-o moale pe final.