Cupa Romaniei

Padula și Pa și Cupa! Fundașul lui FCU Craiova a ratat decisiv de la punctul cu var și FC Voluntari e în semifinalele Cupei României Betano!

Articol de Sergiu Alexandru  —  Wednesday, 03 April 2024

FC Voluntari e în semifinalele Cupei României, unde o va întâlni pe Corvinul Hunedoara! A trecut în deplasare de FCU Craiova la loviturile de departajare, 4-2, după ce scorul a fost 0-0 în 120 de minute. Fundașul româno - elvețian Andrea Padula a ratat lovitura decisivă.

FCU Craiova continuă seria neagră. Venea în această seară după 8 meciuri la rând fără victorie în campionat, dintre care 7 înfrângeri. Însă nu a avut mai mult noroc nici în Cupă, fiind eliminată de FC Voluntari la loviturile de departajare.

Gol anulat eronat în FCU Craiova - FC Voluntari

Prima repriză a fost una în care FC Voluntari a avut inițiativa. A căutat să atace, a avut posesia și chiar a marcat de două ori. De fiecare dată, reușita a fost anulată. În minutul 24, Carnat a trimis cu capul, din 6 metri. Dar golul a fost anulat pentru un ofsaid, în faza premergătoare, la Yahcuroo Roemer. Reluările au arătat că decizia a fost una corectă.

După 6 minute, Carnat a marcat din nou, cu capul, după un corner. Dar și această reușită a fost anulată de arbitru. Pe reluare nu s-a văzut nicio infracțiune și nici VAR nu a intervenit, pentru că arbitrul Florin Andrei a fluierat înainte ca mingea să intre în poartă. Carnat s-a ales cu un cartonaș galben, pentru proteste.

În partea secundă, FCU Craiova a început să „miște”. Și Baeten (57) și Sidibe (76) au amenințat poarta ilfovenilor. Trupa lui Nicolo Napoli putea da lovitura în minutul 90+2, dar șutul lui Vlăduț Pop, de la 20 de metri, a trecut puțin peste. Chiar a atins bara transversală.

Ocazii mari și în prelungiri

Cele două reprize de prelungiri au adus trei ocazii importante. În minutul 94, la capătul unui corner, Blănuță a lovit balonul cu capul, iar mingea s-a dus în transversală.

În ultimele două minute, ambele echipe au avut câte o șansă uriașă. Primul care putea marca a fost Andrei Ciobanu, dar șutul mijlocașului de la FC Voluntari, dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri, a trecut puțin pe lângă. La faza imediat următoare, Fernandez a intervenit excelent la un șut violent, de la 20 de metri.

Execuție caraghioasă la loviturile de departajare!

S-a ajuns la loviturile de departajare. Primii care au bătut au fost ilfovenii, apoi oltenii au egalat rapid. A venit din nou rândul celor de la FC Voluntari să bată. Voican a transformat, deși a alunecat, dar penalty-ul său a fost anulat. A atins mingea de două ori în momentul execuției, ceva mai rar întâlnit!

Dar a avut noroc că au ratat imediat și oltenii, șutul lui Pop lovind bara. Ulterior, juveții au mai ratat o dată. Padula a bătut slab, ratând lovitura care putea egala scorul. A venit rândul lui Cascini să bată. A transformat fără emoții, s-a făcut 4-2, iar FC Voluntari s-a calificat în semifinale.

• FC Voluntari va juca în semifinală cu Corvinul Hunedoara

FCU Craiova - FC Voluntari 0-0 (2-4 la penalty-uri)

Ce s-a întâmplat la loviturile de departajare

• 4-2, gol FCU Craiova: Cascini înscrie și aduce calificarea!
  • 3-2, ratare FCU Craiova: Padula bate slab. Fernandez ghicește colțul și respinge
  • 3-2, gol FC Voluntari: Popescu trimite în plasa laterală. Execuție perfectă
  • 2-2. gol FCU Craiova: Compagnucci înscrie și el
  • 2-1. gol FCU Voluntari: Andrei Ciobanu marchează fără probleme
  • 1-1, ratare FCU Craiova: Pop a ratat. A trimis mingea tare, în transversală
  • 1-1, PENALTY ANULAT FC Voluntari: Gol cu noroc! Voican execută slab, chiar alunecă. Gurău, ca și la primul penalty, atinge mingea, dar nu o oprește, Totuși, penalty-ul s-a anulat pentru că Voican a bătut neregulamentar, atingând mingea de două ori
  • 1-1, gol FCU Craiova: Radu Negru execută perfect, în vinclu
  • 1-0, gol FC Voluntari: Daniel Florea marchează cu emoții. Șutul său a fost slab, iar Gurău a fost aproape să respingă. A atins mingea, dar nu a putut să o oprească
Ce s-a întâmplat în primele 120 de minute
  • min. 120: Final. Vom avea lovituri de departajare
  • min. 119: Oltenii puteau da lovitura, dar Fernandez a intervenit salvator la un șut de la 20 de metri
  • min. 117: Ocazie foarte mare pentru ilfoveni. Ciobanu, din lovitură liberă de la 20 de metri, a trimis puțin pe lângă poartă
  • min 104: Carnat intră în careu, driblează doi adversari, dar Gurău iese la timp și îl blochează
  • min. 94: bară FCU Craiova! La capătul unui corner, Blănuță a lovit balonul cu capul. Mingea a lovit transversala, ce ocazie!
  • min. 45: Pauză
  • min. 30: Carnat a marcat din nou, cu capul, după un corner. Dar și această reușită a fost anulată de arbitru. Pe reluare nu s-a văzut nicio infracțiune și nici VAR nu a intervenit, pentru că arbitrul Florin Andrei a fluierat înainte ca mingea să intre în poartă. Carnat s-a ales cu un cartonaș galben, pentru proteste.
  • min. 24: FC Voluntari a punctat, prin Carnat, care a trimis cu capul, din 6 metri. Dar golul a fost anulat pentru un ofsaid, în faza premergătoare, la Yahcuroo Roemer
  • min. 10: Până acum, partida a fost una liniștită, lipsită de ocazii. FC Voluntari a început mai bine duelul și are posesia și inițiativa
  • min. 1: A început meciul