Șase rapidiști de nota DOI și un jucător de 9 după 1-4 cu CFR Cluj: „Semnal pentru Edi Iordănescu”

+30 Foto
Rapid - CFR Cluj 1-4 // foto: Cristi Preda, GSP

Articol de Eduard Apostol  —  Saturday, 06 April 2024

CFR Cluj a surclasat-o pe Rapid în etapa 3 a play-off-ului, scor 4-1, într-o seară de uitat pentru suflarea alb-vișinie.

• Papeau (nota 3) * Slab rău.
  • Funsho (nota 4) * L-a ținut benzina aproximativ jumătate de oră în prima repriză, când a mai încercat una-alta, apoi a căzut psihic.
  • Rrahmani (nota 7) * Singurul care a arătat că merită tricoul în această seară de coșmar pentru Rapid.
  • Burmaz (nota 4) * A mai încercat ceva, dar modest.
  • Antrenor, Cristiano Bergodi (nota 2) * KO!

Notele GSP pentru jucătorii CFR

• R. Sava (nota 8) * A fost eroul mai puțin văzut al victoriei CFR-ului în Grant.
  • Cr. Manea (nota 7) * Bun, foarte bun.
  • Boben (nota 7) * Bun.
  • M. Ilie (nota 6) * OK.
  • Aly Abeid (nota 6) * Și-a făcut viața ușoară pe bandă.
  • Muhar (nota 7) * Fotbalist.
  • Keita (nota 6) * A băgat materiale, le-a lăsat urme adversarilor. Mai ales lui Rrahmani.
  • Avounou (nota 7) * Foarte bun. Și la deposedări, și la intrările din bandă.
  • C. Deac (nota 8) * O mostră că încă mai știe fotbal. Când vrea. Două assist-uri și jumătate.
  • Bîrligea (nota 9) * De fapt, 9 plus. Sau 10 minus. Atacantul a făcut ce-a vrut în prima repriză cu apărarea Rapidului și i-a mai dat un semnal lui Edward Iordănescu că poate să-l ia în calcule pentru Euro 2024.