Poli Iași - FCU Craiova, 0-0! Sidibe a trimis în bară, în minutul 90 + 2 » Notele GSP

Articol de Aurelian Botezatu, Liviu Manolache, Emanoil Ursache  —  luni, 08 aprilie 2024

Poli Iași - FCU Craiova, partidă din etapa a 3-a din play-out-ul Superligii, s-a terminat cu o remiză albă (0-0).

Arbitrajul video a jucat un rol foarte important în prima repriză. VAR a confirmat, în minutul 24, după 8 minute de analiză, decizia arbitrului asistent de a-i anula golul lui Baeten pentru un ofsaid la Chițu, autorul pasei decisive. De asemenea, arbitrul Vidican Rares George și-a corectat, tot prin ajutorul VAR, hotărârea din minutul 30 de a acorda un penalty pentru FCU Craiova, după ce inițial a văzut un henț comis în propriu careu de către Samayoa.

Meciul s-a terminat cu ambele echipe încercând să obțină victoria. FCU Craiova a fost extrem de aproape să plece cu toate cele 3 puncte, însă Sidibe a trimis în bară, iar partida s-a terminat cu scorul de 0-0.

În urma acestui rezultat, Poli Iași (18 puncte) și FCU Craiova (17 puncte) rămân pe locurile 13 și 14 de baraj. Dacă Dinamo (locul 15, 16 puncte) o învinge astăzi, de la 20:30, pe Oțelul la Galați, oltenii vor ajunge pe poziție retrogradabilă direct.

Notele GSP după Poli Iași - FCU Craiova 0-0

Poli Iaşi: Silviu Lung (cp) 6 - Todor Todoroski 5, Rachid Bouhenna 6 (79 Florin Ilie), Nicolas Samayoa 6, Ştefan Ştefanovici 5 - Mihai Bordeianu 6 (78 Carlos Jatoba), Julian Marchioni 6 - Adel Bettaieb 4 (64 Shaydon Harrison 6), Alin Roman 7, 'Allanzinho' Oliveira 4 (37 Luca Mihai 6) - Sergiu Buş 4 (65 Kevin Kabran 5). Antrenor: 'Tony' da Silva - 6.

FCU Craiova: Ion Gurău 6 - Gabriel Compagnucci 5, Leo Lacroix 6, Rokas Lekiatas 7, Andrea Padula 5 - Dragoş Albu 6, Vlad Pop 7 (71 Radu Negru 6) - William Baeten (cp) 6, Aurelian Chiţu 6 (67 Jibril Ibrahim 5), Yassine Bahassa 5 (46 Sekou Sidibe 6) - Vladislav Blănuţă 4 (88 Alexandru Blidar). Antrenor: Eugen Trică - 6.

Arbitru: Rareş George Vidican - 7. Asistenţi: Valentin Avram - 7, Alexandru Cerei - 7.

Poli Iași - FCU Craiova 0-0

Min. 90 + 3: Fluier final! Meciul se termină 0-0.
Min. 90 + 2: Ocazie uriașă pentru FCU Craiova! Sidibe este foarte aproape să dea lovitura de trei puncte pentru olteni, după o mare greșeală în defensiva gazdelor, însă bara îi salvează pe moldoveni.
Min. 46: A început a doua repriză!
Min. 45 + 11: La pauză scorul este 0-0!
Min. 45 + 8: Ocazie pentru Poli Iași! Gurău reușește să îl blocheze într-o situație de 1 contra 1 pe Bettaieb.
Min. 45 + 6: Ocazie pentru Poli Iași! Gurău reușește să respingă mingea reluată cu capul de Alin Roman.
Min. 35: Centralul anulează prin consultarea VAR penalty-ul acordat inițial.
Min. 33: Arbitrul merge la margine, la monitorul VAR, pentru a-și confirma sau infirma decizia de a acorda penalty.
Min. 30: Arbitrul dictează penalty pentru FCU Craiova, în urma unui henț comis de către Samayoa, în încercarea de a-i bloca un șut lui Baeten. Faza va fi verificată, de asemenea, de VAR.
Min. 24: După 8 minute de analiză, VAR decide ca decizia tușierului să fie menținută. Golul lui Baeten este anulat definitiv pe motiv de ofsaid.
Min. 23: Faza este analizată în continuare de VAR!
Min. 16: Baeten înscrie cu poarta goală din pasa lui Chițu, însă arbitrul asistent ridică fanionul pentru osfaid la Chițu. Faza urmează să fie analizată de VAR.
Min. 14: Aurelian Chițu trimite peste poartă de la circa 7 metri. Golgheterul oltenilor se afla în poziție de ofsaid.
Min. 6: Ocazie pentru FCU Craiova! Aurelian Chițu, golgheterul oltenilor, a trimis din interiorul careului, ușor de pe partea stângă, un șut la firul ierbii, la colțul lung. Mingea a trecut la 3 metri de poarta lui Silviu Lung Junior, care era depășit de balon, dacă ar fi fost cadrat pe spațiul porții.

Poli Iași - FCU Craiova, echipe de start:

Poli (4-1-4-1): Lung Jr. – Stefanovici, Samayoa, Bouhenna, Todoroski - Bordeianu - Allan Oliveira Mota, Marchioni, Alin Roman, Bettaieb - Sergiu Buș
Rezerve: Ailenei, Niga, Martac, Katanec, Florin Ilie, Itu, Ispas, Jatoba, Luca Mihai, Gheorghiță, Harrison, Kabran
Antrenor: Toni Da Silva

FCU (4-2-3-1): Gurău - Compagnucci, Lacroix, Lekiatas, Padula - Dragoș Albu, Vlad Pop - Baeten, Chițu, Bahassa - Blănuță
Rezerve: Robert Popa, Dragu, Radu Negru, Mascarenhas, Kvakic, Blidar, Florin Ilie, Sidibe, Ibrahim
Antrenor: Eugen Trică

Stadion: Emil Alexandrescu
Arbitru: Vidican Rares George (Satu Mare). A1: Avram Valentin (Bucureşti), Cerei Alexandru (Cluj-Napoca)
Arbitru VAR: Dima Iulian (Bucureşti). Arbitru AVAR: Necula Mihăiță (Bucureşti)

Poli Iași - FCU Craiova, cele mai interesante informații

• 19 decembrie 2023, Poli Iaşi-FCSB 1-3 a fost singura înfrângere suferită de moldoveni în ultimele şase partide disputate în campionat pe teren propriu, interval în care au mai înregistrat trei victorii şi două remize.
  • 5.170 spectatori / meci este media înregistrată de ieşeni în cele 15 partide de acasă din sezonul curent.
  • Craiovenii au doar un succes în precedentele 12 deplasări din Superligă, 1-0 cu FC Voluntari (15 decembrie 2023), în rest două rezultate de egalitate şi nouă partide pierdute.
  • Ambele confruntări din sezonul regular 2023/2024 s-au terminat cu scorul de 1-1, Alin Roman şi Jibril Ibrahim fiind marcatorii din tur, iar în retur, şi-au trecut numele pe tabelă acelaşi Jibril Ibrahim şi Adel Bettaieb.
  • Mediile de vârstă:Poli Iaşi - 25 ani şi două luni;FC U Craiova 1948 - 24 ani şi şase luni.
  • 39 de jucători au utilizat moldovenii pe durata acestui sezon, dintre care 20 au debutat pe prima scenă din România.-Doar 26 de jucători au bifat minute pentru craioveni, cei mai puţini dintre toate competitoarele.