FC Voluntari - Oțelul 1-1 » Dorinel a lovit din nou în prelungiri. Cum arată clasamentul la retrogradare

Articol de Raed Krishan (foto), Liviu Manolache, Sergiu Alexandru  —  sâmbătă, 13 aprilie 2024

FC Voluntari și Oțelul au remizat într-un meci din etapa 4-a din play-out, 1-1. Gălățenii au reușit egalarea în minutele de prelungire, după ce în etapa precedentă au învins-o pe Dinamo tot după minutul 90.

Trupa antrenată de Florin Pîrvu a ratat la limită o victorie care ar fi dus-o la 7 puncte de Dinamo și la 9 de FC Botoșani.

FC Voluntari, remiză cu Oțelul

Calificată în semifinale, FC Voluntari a început tare meciul, căutând a treia victorie la rând în Superligă. După câteva minute echilibrate, Dumiter a dat lovitura în minutul 20. A dejucat ieșirea la ofsaid a gălățenilor, a scăpat singur spre poarta lui Papa și a reușit să-l învingă.

Până la pauză, gălățenii au încercat să egaleze, dar singura ocazie a fost a lui Tănasă (25), care a tras pe lângă, din 12 metri. Iar Dumiter a ratat șansa de a face 2-0, chiar înainte de pauză, însă a ratat cu poarta goală!

Oțelul a recidivat la Voluntari

Jocul gălățenilor a fost altul după pauză. Cu siguranță nu a fost liniște în vestiar. Și au dominat jocul. După 10 minute, Bodișteanu a dat primul semn al revenirii, dar șutul său, de la 12 metri, a fost blocat. Au urmat minute în care Oțelul a avut posesia, iar Cisse (80) a ratat cea mai mare ocazie, trimițând cu capul în bară, din 6 metri.

În minutul 90+4, când FC Voluntari se pregătea să sărbătorească victoria, Lameira a dat lovitura. A șutat excelent de la marginea careului și a pus mingea lângă bară, reușind egalarea.

S-a terminat 1-1, iar lupta pentru salvare e tot mai aprigă. Oțelul are acum 26 de puncte, la egalitate cu locul 1, Hermannstadt. Iar FC Voluntari e pe 6, primul loc care asigură menținerea în Superligă, cu 21 de puncte.

Notele GSP

FC Voluntari: Octavian Vâlceanu 6 – Ricardinho 6, Patricio Matricardi 5, Igor Armaş (cp) 6 - Radu Boboc 6 (69 Nicolae Carnat 5), Vadim Raţă 7, Ljuban Crepulja 6, Naser Aliji 6 (81 Grigore Turda) - Andrei Dumiter 7 (65 George Merloi 5), Adam Nemec 6 (81 Juan Cascini), Doru Andrei 6 (81 Robert Popescu)
Antrenor: Florin Pîrvu - 6

Oţelul Galaţi: Eduard Pap 5 - Milen Zhelev 5, Jonathan Cisse 6, Costin Ghiocel 5 (51 Aly Malle 6), Miguel Silva 5 - Juri Cisotti (cp) 5, Diego Zivulic 6, Samuel Teles 5 (46 Joao Lameira 7) - Frederic Maciel 5 (75 George Cîrjan 6), Anes Rusevic 5 (46 Alexandru Pop 6), Răzvan Tănasă 5 (51 Ştefan Bodişteanu 6)
Antrenor: Dorinel Munteanu - 6

Arbitru: Marian Barbu - 6. Asistenţi: Mircea Orbuleţ - 7, Stelian Slabu - 7

FINAL » FC Voluntari - Oțelul 1-1

Voluntari - Oțelul, echipe de start:

FC VOLUNTARI (3-4-3): Vâlceanu - Ricardinho, Matricardi, Armaș (cpt.) - Boboc, Rață, Crepulja, Aliji - Dumiter, Nemec, D. Andrei
Rezerve: J. Fernandez - Cascini, A. Ciobanu, Paz, Turda, Lambrinoc, Droppa, Merloi, D. Florea, Carnat, Răduț, R. Popescu
Antrenor: Florin Pîrvu

OȚELUL (4-3-3): Pap - Zhelev, J. Cisse, Ghiocel, Miguel Silva - Cisotti (cpt.), Zivulic, Teles - Maciel, Rusevic, R. Tănasă
Rezerve: R. Stoian - G. Cîrjan, Al. Pop, Jardan, I. Neagu, Adăscăliței, Bodișteanu, Lameira, Malle, Yabre, S. Rus, Gaitan
Antrenor: Dorinel Munteanu

Stadion: „Anghel iordănescu”
Arbitru: Marian Barbu (Făgăraș). A1: Mircea Orbuleț (București). A2: Stelian Slabu (Brașov)
Arbitru VAR: Iulian Dima (București). Asistent VAR: Ovidiu Artene (vaslui)