România, călcată în picioare de Cehia » Încă un Mondial ratat de „tricolori”

+11 Foto
Cehia - România/ foto: Imago Images

Articol de Roxana Fleşeru  —  duminică, 12 mai 2024

România a pierdut cu Cehia, în deplasare, scor 20-29, în returul barajului pentru calificarea la CM 2025. În tur, „tricolorii” au câștigat cu 31-30. România nu a mai fost prezentă la un Campionat Mondial din 2011.

Naționala masculină de handbal a României are un palmares strălucitor, cu patru titluri mondiale, dar prezentul este unul cenușiu.

„Tricolorii” vor rata al optulea turneu final mondial la rând, după ce au cedat cu 29-20 (15-9) la Brno în fața Cehiei. În turul barajului de calificare, handbaliștii antrenați de George Buricea se impuseseră miercuri la Baia Mare cu 31-30. Într-o mare roșie de suporteri cehi, handbaliștii locali antrenați de spaniolul Xavier Sabate au pornit cu mult elan, în timp ce românii erau copleșiți de ce li se întâmpla.

Cehia a început tare meciul

Mai obișnuiți unii cu alții, cehii au fost cei care și-au pus amprenta pe primele zece minute ale partidei în care România nu a reușit decât un gol și acela din 7 metri înscris de Ionuț Nistor. Era 6-1 și minutul 10, când Alexandru Andrei a marcat primul gol din acțiune.

+11 Foto
Cehia - România, baraj pentru CM de handbal masculin/ foto: Imago Images

Până atunci, cehii au făcut ce au vrut în atac, trecând extrem de ușor de apărarea României. Nici atacul nu a funcționat, gazdele având grijă ca Demis Grigoraș, principalul marcator din tur, să nu mai ajungă în poziții favorabile.

Pe lângă acest lucru, handbaliștii României au făcut și multe greșeli, ratând în situații de unu la unu sau dând pase la intercepție. Portartul Tomas Mrkva de la THW Kiel a fost și el mult mai inspirat ca la Baia Mare și astfel că la vestiare s-a intrat cu 15-9, un avantaj liniștitor pentru gazdele partidei și pentru fanii din tribune.

Fără vână în partea a doua

Prăbușirea României a fost și mai evidentă în partea a doua, românii ratând pe bandă rulantă, înscriind doar de patru ori în primele 15 minute ale părții a doua. Cehia s-a distanțat și la nouă goluri având un avantaj liniștitor, în timp ce românii s-au stins încet.

Nu s-a pus în niciun moment problema învingătoarei, iar Cehia a defilat spre calificarea la Campionatul Mondial din 2025, apoi a sărbătorit alături de suporterii săi.

FINAL. Cehia - România 29-20

Min. 57: Cehia s-a distanțat la 9 goluri diferență, Buricea a cerut ultimul time-out pentru a limita avântul cehilor
Min. 55: Atac după atac ratat de România, portarul ceh intervine incredibil
Min. 49: Cehia ține motoarele turate și e la 11 minute de calificarea la Mondial
Min. 44: Dezastrul continuă pentru România. Cehii s-au desprins la 9 goluri avans
Min. 40: Portarul Cehiei a mai apărat o minge și are un procentaj de 45% mingi apărate în acest meci
Min. 37: Cehii preiau din nou controlul, s-au desprins la 8 puncte
Min. 35: Repriza a doua începe mai echilibrat decât prima, ambele echipe au marcat în start
Min. 31: A început repriza a doua

+11 Foto

Pauză. Cehia conduce cu 15-9
Min 28: În inferioritate, cehii marchează și de desprind la 6 goluri
Min. 25: România rămâne la 4 goluri în spate. Jocul de atac e foarte slab, „tricolorii” nu sparg barajul creat de cehi
Min. 17: România a marcat cu om în minus, dar a luat gol la faza imediat următoare
Min. 11: România joacă 1 minut cu doi oameni în plus și marchează din nou de la 7 metri.
Min. 9: România ratează și de la 7 metri, nu doar din acțiune
Min. 8: Cehia fructifică și contraatacurile, marchează din orice poziție
Min. 6: Cehia se desprinde, după ce România ratează atac după atac.
Min. 4: Nistor a marcat de la 7 metri
Min. 2: Cehia a deschis scorul după ce România a ratat primul atac
Min. 1: A început meciul