Tenis

Irina Begu pierde în optimile de finală ale turneului de la Roma » Danielle Collins s-a impus în două seturi, 6-0, 6-3

Irina Begu în acțiune pe zgură FOTO Imago Images

Articol de Roxana Fleşeru  —  luni, 13 mai 2024

Irina Begu (33 de ani, 161 WTA) a pierdut cu 0-6, 3-6 în fața lui Danielle Collins (30 de ani, 15 WTA) în turul al patrulea al turneului de la Roma.

Meciul cu Danielle Collins i-a arătat Irinei Begu care este diferența pe care o are de recuperat față de jucătoarele de top. Românca a revenit în circuitul feminin în luna martie, după o absență de șase luni din cauza unei accidentări la cot, iar la Roma a jucat doar al patrulea turneu.

Collins este jucătoarea cel mai bine clasată pe care românca a întâlnit-o de la revenire. De asemenea este o jucătoare aflată în formă, ea câștigând trofeele de la Miami și Charleston.

A fost greu pentru româncă să țină ritmul cu Collins, care a făcut un meci intens, reușind lovitură câștigătoare după lovitură câștigătoare. Primul set s-a scurs în doar 24 de minute. Begu nu mai pierduse un set la zero din 2021, de la o întâlnire cu Shelby Rogers la Indian Wells.

Mai multe game-uri ca la precedentă întâlnire

Irina Begu a pus capăt seriei adversarei sale în game-ul al patrulea al setului al doilea, ea reușind să-și fructifice serviciul. Moment în care a simțit nevoia să ridice un deget, spunând parcă „sunt aici, nu am renunțat”.

Românca a mai găsit câteva unghiuri inspirate în următoarele schimburi, dar nu a putut întoarce meciul în favoarea sa, acesta încheindu-se cu 6-0, 6-3.

În precedenta întâlnire dintre Begu și Collins, românca i-a luat două game-uri, confruntarea a avut loc la Miami în 2018, iar scorul a fost 6-1, 6-1.

Irina Begu a fost pentru a opta oară pe tabloul principal de la Roma și pentru a treia oară în optimi de finală după isprăvile din 2015, 2016.

În 2015 și 2023 s-a oprit în această fază, iar în 2016 a atins semifinalele, fiind învinsă de Serena Williams.

Begu le-a învins la această ediție a turneului de la Roma pe Rebeka Masarova (Spania, 104 WTA), apoi a beneficiat de abandonul lui Oceane Dodin (Franța, 73 WTA) la 5-2, cea care a înlocuit-o pe tablou pe Elena Rybakina, retrasă cu o oră înainte de partida cu românca din cauza unor probleme medicale, și pe Elise Mertens (Belgia, 30 WTA).

Danielle Collins este pentru a patra oară la Roma, ea bifând în acest an cel mai bun rezultat din carieră prin atingerea sferturilor de finală.

România a rămas fără reprezentante pe tabloul de la Roma, Sorana Cîrstea pierzând și ea luni în optimi de finală, tot în fața unei americance. Ea a fost învinsă de Madison Keys cu 6-2, 6-1 într-un meci cu peripeții.

6 mingi de mecia salvat Irina Begu în partida cu Danielle Collins

Desfășurarea partidei. Danielle Collins - Irina Begu 6-0, 6-3

• Game Collins, 6-3. Danielle își adjudecă meciul.
  • Game Begu, 5-3.
  • Game Collins, 5-2.
  • Game Begu, 4-2.
  • Game Collins, 4-1.
  • Game Begu, 3-1. Primul game pentru Irina.
  • Game Collins, 3-0. Sportiva americană își ține serviciul.