„Manita” la Buftea! FCSB a desființat-o pe CSA Steaua » Juniorii campioanei au făcut spectacol

Articol de Marius Mărgărit, Andrei Petrescu, Cezar Titor, Andrei Furnigă (video)  —  Sunday, 19 May 2024

Echipa U15 a FCSB este campioana națională la această categorie de vârstă, după victoria categorică cu Steaua U15, scor 5-0.

Tribunele arenei au fost pline, fanii „militarilor” fiind mult mai vocali. La meci, și-au făcut apariția și Mihai Pintilii, George Ogăraru și Mihai Stoichiță, directorul tehnic al FRF. Finala a început la ora 12.

VIDEO. Rezumatul partidei dintre reprezentantele U15 ale FCSB și Steaua

>

FCSB U15 - Steaua U15 5-0

• Marcatori: Cezar Tamaș, David Avram, Robert Pricop, Andrei Dăncuș, Victor Marin

În minutul 17, FCSB a deschis scorul prin Cezar Tamaș. Acesta a reluat în poartă o centrare din partea dreaptă. În minutul 32, roș-albaștrii și-au majorat avantajul, grație golului lui David Avram, vârful juniorilor roș-albaștri.

Robert Pricop a dus scorul la 3-0 în favoarea FCSB-ului, cu un șut necruțător în vinclu. Mihai Pintilii este și el prezent la partidă. În minutul 55, Andrei Dăncuș a reușit un gol superb, direct din lovitură liberă. Scorul este 4-0 pentru juniorii campioanei României.

A marcat și Victor Marin. Acesta a scăpat singur cu portarul, l-a driblat și a înscris în poarta goală.

Pancu și Sânmărtean au împărțit medaliile de campioni. Jucătorii de la FCSB au scandat „Să se știe în toată țara, Steaua este campioană!”.

VIDEO. „Steaua”, îndemnul de grup al ambelor formații

>

Un moment interesant a avut loc înainte de startul confruntării. Îndemnul de grup al ambelor a sunat similar, „Steaua!” au exclamat juniorii. Primii, au fost cei de la FCSB, roș-albaștrii fiind huiduiți de cei prezenți la finală. Au urmat steliștii, strigătul acestora fiind primit cu mai multă bunăvoință de spectatori.

Formațiile de start în FCSB U15 - Steaua U15

FCSB U15 (4-3-3): R. Andrei - E. Neamțu, A. Dăncuș, R. Preda, A. Dovlecioaica - R. Moldovan (căpitan), A. Zahan, M. Pădure - R. Pricop, D. Avram, C. Tamaș
Rezerve: E. Cincan (GK), D. Coțofană, M. Anghel, V. Marin, A. Crihana, D. Ciuleanu, C. Stoica, S. Boata, N. Purice
Antrenor: Tudor David

Steaua U15 (4-3-3): D. Luca - A. Lupu, A. Bercea, C. Petrache, A. Barbu - L. Albu, Ș. Rotaru (căpitan), D. Bogdan - M. Țicală, E. Radu, R. Duțan
Rezerve: O. Kizil (GK), D. Gheorghe, C. Bălașa, N. Popovici, L. Bodron, A. Chițiu, B. Vasile, Ș. Bebu, R. Matei
Antrenor: Sorin Călinescu

Arbitru: Nicolae Breoi
Asistenți: Viorel Dobre, Marius Bărbulescu
Rezervă de arbitru: Marius Spînu
Observator: Radu Petre

În finala mică, disputată de la ora 10:00, Farul a câștigat împotriva celor de la Universitatea Craiova, scor 3-1. Golurile „marinarilor” au fost reușite de Gabriel Sanda și Sergiu Rezmiveș, care a reușit o „doppietta”.