Diverse

Finala Ligii Elitelor U16, decisă la penalty-uri » Favoritele FCSB și Universitatea Craiova au ratat trofeul

Articol de David Marinescu  —  miercuri, 22 mai 2024

La Centrul Național de Fotbal Buftea au avut loc finalele Ligii Elitelor U16; campioana acestei ediții este Universitatea Cluj, după victoria obținută la loviturile de departajare în fața Universității Craiova.

După o primă repriză echilibrată, încheiată la egalitate, 0-0, Universitatea Craiova a deschis scorul în startul părții secunde prin reușita „decarului” Eric Călugărescu. În ultimul minut al timpului regulmantar, Cristian Bota a egalat pentru clujeni de la punctul cu var și a trimis meciurile la loviturile de departajare.

Conform FRF, Cristian Bota, de la Universitatea Cluj, a fost desemnat „Jucătorul finalei”, fiind premiat de selecționerii loturilor de juniori Adrian Dulcea și Nicolae Grigore.

UNIVERSITATEA CRAIOVA – UNIVERSITATEA CLUJ 1-1 / 3-4 d.pen.

• Au marcat: Călugărescu 52′ / Bota 90′-pen. (Penalty-uri: Mitaru, Ristoiu, Ninaci / Buia, Tamaș, Bodnar, Ciortea)
  • Universitatea Craiova: 22. Alexandru Glodean – 3. Roberto Girgel (13. Luca Sindila 76′), 6. Alberto Mitaru – cpt., 15. Andrei Popescu, 18. Alberto Tica – 5. Florin Santia, 19. Robert Ristoiu, 10. Eric Călugărescu (16. Tudor Vlăduțescu 83′) – 17. Denis Muntean (7. Alexandru Vișan 76′), 11. Mihai Ninaci, 9. Andrei Alexe (2. Fabio Mihalache 90+4′). Antrenor: Adrian Lica
  • Universitatea Cluj: 99. Tudor Cosa – 2. Paul Szalontai, 5. Mihai Dohatcă (14. Eduardo Bodnar 86′), 4. Ovidiu Buia – cpt., 3. Raul Tamaș – 11. Lucas Sâncrăian, 10. Cristian Bota, 17. Răzvan Vaida (8. Andrei Ciortea 67′) – 20. Mihai Orban, 9. Eneas Horvat (7. Patrick Lenghel 51′), 22. Tudor Zoicaș. Antrenor: Ovidiu Sărmășan

FCSB a pierdut finala mică cu Sepsi, 1-3!

În finala mică, Sepsi Sfântu Gheorghe s-a impus în fața celor de la FCSB cu scorul de 3-1.

• Au marcat: Costache ’28 / Batzula 25′, 67′, Balint 90+4′
  • FCSB: 33. Andrei Chivulescu – 18. Matei Aldea (16. Luca Galdea 46′), 21. Tudor Suciu (14. Andrei Dăncuș 67′), 5. Raul Alecsandroaie, 3. Ianis Droană (22. David Buloi 76′) – 6. Alex Zahan, 8. Cristi Anghel – cpt., 10. George Călin – 7. Nicolas Costache, 9. Robert Belibrov (19. Luca Vasile 46′), 11. Cezar Tamaș (13. Eric Damașcan 59′). Antrenor: Lucian Mezei
  • Sepsi Sfântu Gheorghe: 1. Nicolae Mihăilă, – 2. Flavius Suciu, 4. Petru Păcurar, 3. David Kolcza, 19. Mario Giosanu – 10. Raul Cantauz, 8. Vlad Trută (16. Bence Mathe 67′), 11. Hunor Batzula – 9. Rareș Radovan (15. Cosmin Stancu 67′), 18. Gabriel Mihoreanu, 20. Daniel Coman (7. Zsolt Butyka 46′ / 17. Darius Balint 90′). Antrenor: Florin Dârvăreanu

FCSB a câștigat Liga Elitelor U15

În finala mare a Ligii Elitelor, FCSB s-a impus cu 5-0 în fața celor de la CSA Steaua, goluri reușite de Cezar Tamaș și David Avram în prima repriză, respectiv Robert Pricop, Andrei Dăncuș și Victor Marin în cea de-a doua, devenind astfel noua campioană la categoria U15!

Jucătorul finalei a fost desemnat Robert Pricop, trofeul fiindu-i înmânat de către Daniel Pancu și Lucian Sânmărtean.

În faza semifinalelor, FCSB a trecut de Farul Constanța, contabilizând o victorie, scor 2-1, și o remiză, scor 1-1, pe parcursul celor două manșe. Cea de-a doua finalistă, CSA Steaua, a reușit calificarea după ce a trecut de Universitatea Craiova.

Scorul la general a fost egal la finalul celui de-al doilea meci, astfel încât a fost nevoie de lovituri de departajare pentru a se stabili învingătoarea. Steaua s-a impus cu 5-3 și a obținut astfel calificarea în marea finală.

FCSB a câștigat Cupa Elitelor U17

FCSB a reușit să își adjudece trofeul după un gol reușit de David Popa în minutul 89 al partidei. Jucătorul finalei a fost desemnat marcatorul unicului gol, David Popa, trofeul de cel mai bun jucător fiindu-i înmânat de către fostul internațional, Miodrag Belodedici.

În semifinalele competiției, FCSB a trecut de UTA Arad cu 2-1, în timp ce Farul s-a impus în fața celor de la AFK Csikszereda, scor 6-1.