FCSB, un nou titlu de campioană! Juniorii U17 au câștigat și Supercupa Elitelor

FCSB a câștigat Cupa Elitelor U17, foto: FRF

Articol de Tudor Belivacă  —  duminică, 02 iunie 2024

FCSB a câștigat Supercupa Elitelor U17 după ce au învins Universitatea Craiova, scor 3-1 pentru roș-albaștrii. Partida s-a disputat pe stadionul Concordia din Chiajna.

FCSB U17 a câștigat Liga Elitelor, scor 7-6 după lovituri de departajare cu Universitatea Craiova, Cupa Elitelor U17, scor 1-0 cu Farul Constanța și acum își adaugă în palmares Supercupa Elitelor U17.

Echipele și-au împărțit reprizele. Universitatea Craiova conducea la pauză cu 1-0 prin golul marcat de Nicușor Stana în minutul 8'. FCSB a întors partida în favoarea ei în 15 minute în a doua repriză și s-a impus prin golurile marcate de Luca Ilie (51'), Denis Colibășanu (54') și David Popa (66').

Mihai Toma, mijlocașul celor de la FCSB a fost desemnat jucătorul partidei, chiar dacă nu și-a trecut numele pe lista marcatorilor.

Loturile celor două echipe

• FCSB: 1. Matei Popa – 22. Silviu Șoșu, 33. Răzvan Pană, 4. Matei Manolache, 17. Ricardo Pădurariu – 10. Robert Necșulescu, 26. Matyas Laszlo-cpt., 30. Mihai Toma – 25. David Popa, 9. Luca Ilie, 11. Denis Colibășanu
  • Antrenor: Ionuț Ilie
  • Rezerve: 32. Marc Rădulescu – 7. Andrei Gogescu, 8. Daniel Panait, 19. Nicolas Costache, 21. Vasile Tătaru, 23. Răzvan Ianculescu, 28. Raul Alecsandroaie, 77. Andrei Roșu, 98. Denis Ciocîrlan
  • Universitatea Craiova: 22. Alexandru Glodean – 14. Mario Pancu, 6. Alberto Mițaru, 5. Bogdan Bușe-cpt., 2. Alberto Tică – 8. Nicușor Stana, 19. Robert Ristoiu, 10. Robert Chifa – 20. Florin Bușa, 9. Teodor Luța, 7. Dragoș Găină
  • Antrenor: Ștefan Florescu
  • Rezerve: 1. Matei Vancea – 4. Rareș Vozaru, 11. Constantin Ciolacu, 13. Eric Călugărescu, 15. Mihai Băloi, 16. Luca Screciu, 17. Alexandru Burlacu, 18. Mario Mitriță