Slovacia, adversara României de la EURO 2024, s-a distrat cu cea mai slabă națională din lume într-un meci amical

Slovacia - San Marino, foto: Imago Images

Articol de Romeo Ene  —  miercuri, 05 iunie 2024

Slovacia - San Marino a fost penultimul test pentru gazde, înainte de Euro 2024. Selecționata lui Francesco Calzona (55 de ani) a învins-o fără drept de apel pe cea mai slabă națională din lume, scor 4-0. San Marino este pe locul 210 în clasamentul FIFA. Slovacia este adversara noastră din grupa E, alături de Belgia și Ucraina.

Partida a început în forță pentru slovaci. Tomas Rigo a controlat o pasă trimisă de Gyomber în careu, a drbilat și a deschis scorul în minutul 8. 2-0 s-a făcut 2 minute mai târziu. David Strelec l-a servit în careu pe Tomas Suslov, care a îndeplinit o simplă formalitate.

Asediul a continuat în următoarele minute. Lukas Haraslin a primit o pasă foarte bună în careu și a trimis în bară. Același Haraslin a trimis în bară în minutul 17. Dacă oaspeții nu au contat în atac, slovacii au ratat ocazie după ocazie. Golul 3 a venit în minutul 36. Haraslin a făcut o preluare bună în careu și a trimis un șut fără speranțe pentru portarul celor de la San Marino. Edoardo Colombo, portarul oaspeților, a fost pus des la încercare.

Slovacia a făcut 4-0 în minutul 58. David Strelec a trimis în vinclu după un șut superb. S-a terminat 4-0 pentru Slovacia, care mai are un singur amical înainte de EURO 2024, cu Țara Galilor, pe 9 iunie.

România întâlnește Slovacia la EURO 2024 pe 26 iunie, de la 19:00, la Frankfurt.

FINAL » Slovacia - San Marino 4-0

• Final de meci, 4-0 pentru Slovacia
  • Min. 58 - Încă un gol pentru gazde! David Strelec înscrie după o fază-școală în careu.
  • A început repriza a doua
  • Pauză în Slovacia
  • Min. 36 - 3-0 pentru Slovacia. Lukas Haraslin înscrie cu un șut puternic din interiorul careului
  • Min. 17 - Încă o bară pentru Slovacia! Ocazii în lanț ratate de gazde
  • Min. 11 - Bară pentru adversara noastră de la EURO. Meci de antrenament pentru Slovacia
  • Min. 11 - Slovacia înscrie la următoarea fază! Tomas Suslov este servit perfect în careu și înscrie pentru gazde.
  • Min. 9 - Slovacia deschide scorul. Lukas Haraslin îndeplinește o simplă formalitate după o lovitură liberă respinsă de portarul oaspeților.