Euro 2024

Stanciu, „tunarul” din Craiva! » Statistică incredibilă pentru căpitanul României

+10 Foto
Nicolae Stanciu (31 de ani) a deschis scorul în meciul cu Ucraina, primul al României la Euro 2024, cu o „torpilă” din marginea careului, specialitatea fotbalistului care a ajuns la al 15-lea gol pentru echipa națională.

Articol de Liviu Manolache, Alexandru Tomuțiu  —  luni, 17 iunie 2024

Cu 15 goluri înscrise pentru România, Stanciu este cel mai marcator dintre fotbaliștii care îmbracă astăzi tricoul naționalei.

Mijlocașul născut la Craiva a „electrizat” Munchen-ul cu reușita din minutul 29 al partidei cu Ucraina de la EURO 2024. Căpitanul primei reprezentative a înscris superb, un vinclu de zile mari în fața unui Lunin neputincios. Reușita fotbalistului de 31 de ani scoate în evidență o statistică interesantă.

Din cele 15 goluri, 9 au fost marcate din afara careului. Acesta reușea să înscrie de la distanță chiar la meciul de debut pentru prima reprezentativă. Marca singurul gol într-un amical cu Lituania, scor 1-0, disputat pe 23 martie 2016, chiar înainte de Campionatul European din 2016, la care a și participat.

15.10.2023, România-Andorra 4-0;

17.06.2024, România-Ucraina (în desfășurare).

Fără doar și poate, acest gol este cel mai important marcat de Stanciu pentru naționala României. Căpitanul naționalei a recidivat în fața Ucrainei, în poarta căreia a mai marcat din afara careului într-un amical jucat pe 29 mai 2016. România pierdea atunci cu 3-4, iar Stanciu marca ultimul gol al „tricolorilor”.

Toată lumea a văzut pasa lui Man și execuția de mare maestru a lui Stanciu, dar pressing-ul lui Răzvan Marin a deblocat. Pentru că dacă nu mergea la Lunin să-l forțeze să joace în criză de timp și spațiu, probabil Lunin ar fi încercat din nou o pasă de calitate sau ar fi găsit o altă soluție mult mai bună.

Mi-a plăcut foarte mult galbenul României, care se vede extraordinar și în tribună și pe teren. O primă repriză fantastică, sper să menținem acelați ritm și în a doua repriză
- Leo Grozavu, la pauză, la GSP Live

VIDEO. Imagini din Fan Zone în Piața George Enescu » Nebunie după golul marcat de Nicușor Stanciu