Belgia - România a surclasat orice fel de concurență » Record incredibil de audiență

+39 Foto
Belgia - România / foto: Imago Images

Articol de Andrei Crăiţoiu, Emanoil Ursache  —  duminică, 23 iunie 2024

Meciul pierdut de tricolori dintre România și Belgia scor 0-2, a fost lider absolut de audiență sâmbătă, în intervalul orar 22:00 - 23:49.

PRO TV a înregistrat în rândul publicului național, cu vârstă cuprinsă între 21 și 54 de ani, 24.5 puncte de rating și 69.1% cotă de piață, ceea ce înseamnă că 69.1 % din televizoarele din România au fost deschise pe meci.

+39 Foto

Recordul de audiență stabilit la meciul Belgia - România 2-0

A fost un record la nivelul share-ul-ului înregistrat în comparație cu locul al 2-lea, care avea cifre de peste 10 ori mai mici, cu doar 2.2 puncte de audiență și 6.2% share.

Pe parcursul transmisiunii, în medie, peste 4.1 milioane de români au visat împreună la o victorie. În „minutul de aur”, la ora 23:32, aproape 4.5 milioane de telespectatori susțineau echipa națională!

Spre comparație, finala Campionatului Mondial din Qatar, câștigată de Argentina în fața Franței la loviturile de departajare (4-2 d.p., după 3-3 în 120 de minute), a fost vizionată în medie, la TVR, de 2.915.000 de telespectatori.

În România, per total, există 7,8 milioane de abonați.