Nationala

România și-a aflat adversara din optimile Euro 2024 » Eșecul Portugaliei cu Georgia ne scoate în față un COLOS! Când e programat meciul

+36 Foto
România - Slovacia, foto: Imago

Articol de Adrian Jitea, Adrian Duţă  —  joi, 27 iunie 2024

România a remizat cu Slovacia, scor 1-1, și a câștigat grupa E la EURO 2024. „Tricolorii” vor juca în optimile de finală împotriva Olandei, marți, 2 iulie, de la ora 19:00.

România - Olanda, în optimile de finală de la Euro 2024

România a așteptat rezultatele rundei decisive din grupa F pentru a-și cunoaște adversara din optimile de finală. Marea surpriză a turneului, eșecul suferit de Portugalia în fața Georgiei, scor 0-2, a dat planurile „tricolorilor” peste cap.

În locul unui duel cu Slovenia, naționala lui Edi Iordănescu va da peste Olanda, ocupanta locului 3 în grupa C.

Slovenii le-ar fi ieșit în cale dacă s-ar fi respectat calculele hârtiei. Turcia și-a făcut treaba, nu a pierdut cu Cehia. Mai era nevoie ca lusitanii lui Ronaldo să scoată cel puțin un punct contra gruzinilor. N-a fost să fie!

Victoria Georgiei a trimis-o acasă pe Ungaria.

• Austria - Turcia, 2 iulie, ora 22:00

Optimea de finală dintre România și Olanda va fi liveTEXT pe GSP.ro, cu imagini și informații de la reporterii GSP din Germania, și televizată pe Pro TV.

+63 Foto
Slovacia - România 1-1 / Foto: Cristi Preda GSP

România a câștigat grupa E

România a câștigat grupa E la EURO 2024. Pe locul 2 a terminat Belgia, pe 3 Slovacia, pe 4 Ucraina.

Toate echipele au terminat cu 4 puncte, iar România s-a clasat pe locul 1 datorită pentru că a avut cele mai multe goluri marcate, după ce golaverajul cu Belgia fusese egal, +1.

Culoar senzațional spre semifinalele Euro 2024

Pentru România s-ar putea întrezări un culoar favorabil la Euro 2024. În „sferturi” s-ar împerechea cu învingătoarea dintre Austria și locul 2 din grupa F.

VIDEO. Slovacia - România. S-au rupt norii în Frankfurt » Ploaie torențială în repriza secundă a meciului decisiv pentru tricolori