Tenis

Victorioasă după 6 ani la Wimbledon, Naomi Osaka a stârnit o controversă » Rochia aleasă i-a „încins” pe fani: „Prea scurtă!” / „Nu respectă codul”

+18 Foto
Nipona Naomi Osaka (26 de ani, 113 WTA) a învins-o pe franțuzoaica Diane Parry (21 de ani, 53 WTA), scor 6-1, 1-6, 6-4, și s-a calificat în turul secund al turneului de la Wimbledon.

Articol de Andra Mocanu  —  Monday, 01 July 2024

Naomi Osaka a revenit la Wimbledon după o pauză de 5 ani, prima victorie după 6. Accidentările și nașterea micuței Shai au ținut-o departe de iarba londoneză.

Revenirea a fost una reușită. Nipona a dictat ritmul în disputa cu Parry. A fost agresivă, a reușit 34 de lovituri direct câștigătoare, față de 14 ale adversarei, și s-a impus la capătul a 92 de minute de joc.

Naomi Osaka este obișnuită să se afle în centrul polemicilor. De data asta, vinovată a fost ținuta aleasă. Sute de comentarii au curs pe rețelele de socializare. Unii s-au plâns că nu se potrivește „în decorul clasic de la All England Club”, alții că rochia este prea scurtă.

Lui Naomi nu i-a păsat. A zâmbit pe durata interviului acordat la final, semn că se bucură din nou de tenis.

„Parcă aș fi într-un vis. Știu că nu am multe meciuri jucate aici. Sunt încântată că ați venit astăzi să mă susțineți. Sper că a fost un duel distractiv. Chiar mă bucur să mă aflu aici. Fiica mea împlinește mâine vârsta de un an, chiar e o perioadă frumoasă pentru mine”, a spus Osaka, pe teren, imediat după victorie.

VIDEO. Rezumatul meciului Naomi Osaka - Diane Parry, din primul tur de la Wimbledon