Liga 2

Daniel Oprița a transferat un golgheter din Liga 3 + Victorie pentru CSA Steaua în ultimul amical

CSA Steaua - CSM Slatina 2-1 / Foto: Steaua București (Facebook)

Articol de Ionel Luţan  —  marţi, 09 iulie 2024

CSA Steaua şi-a completat compartimentul ofensiv cu un jucător pe care îl consideră de perspectivă. Alexandru Dane (23 de ani) a semnat cu echipa antrenată de Daniel Opriţa , după ce l-a convins pe antrenorul roş-albaştrilor.

Dane a fost, în sezonul trecut în Liga 3, golgeterul teleormănenilor de la CSM Cetatea Turnu Măgurele cu 17 goluri marcate.

CSA Steaua, victorie cu CSM Slatina

Bucureştenii au susţinut, astăzi, un joc amical cu o colegă de eşalon, CSM Slatina.

Oaspeţii au deschis scorul, prin Doman (în minutul 14), dar victoria a aparţinut gazdelor. „Militarii” au marcat golurile victorioase prin Heras (minutul 45) şi Al. Pop (minutul 48).

Echipele utilizate în CSA Steaua - CSM Slatina 2-1

Antrenorul grupării slătinene, Daniel Oprescu, a utilizat formule diferite de start în cele două reprize.

CSM Slatina (prima repriză): Toroc, Abel Stan, Burnea, Călin Toma, Mitran, Traşcu, Silvian Matei, Doman, Golofca, Manuel Cristea, Kayondo.

CSM Slatina (a doua repriză): Micu, David Savu, Denis Dragu, Gherghe, Alexandru Sima, Dorin Toma, Emanuel Pacionel, Năstăsie, Leaţă, Marian Cristea, Cătălin Ţîră. Au mai intrat Dragoș Popa și Constantin Radu.

De cealaltă parte, Daniel Oprița a ales să trimită pentru meciul cu CSM Slatina următorul 11:

Steaua: R. Munteanu – Drăghici, Beța, Rober Sierra, Nedelea, Ad. Pop, Dav. Matei, Ad. Popa, Vîrtej, Chipirliu, Nacho Herras.

Rezerve: H. Iancu, Frănculescu – Ad. Ilie, Kereki, Enceanu, Raicu, Răsdan, Dane, Dani Iglesias, Maeschi, Păcuraru, Rz. Florea.

Test cu Metalul Buzău

Steliştii vor continua, la finalul săptămânii, seria jocurilor de verificare pe teren propriu. Adversarul va fi, şi cu acest prilej, o colegă de eşalon.

Metalul Buzău susţine al doilea meci amical după promovarea în eşalonul secund după remiza, 1-1, cu CS Afumaţi.

VIDEO Adrian Mititelu aruncă bomba: „Steaua are drept să promoveze! Numai noi, Dinamo și FCSB suntem afiliați legal la FRF”