Jocurile Olimpice

Djokovic a câștigat duelul granzilor de la Jocurile Olimpice » Nadal, aproape de o revenire de senzație

+15 Foto
Novak Djokovic, victorie în fața lui Rafael Nadal la Jocurile Olimpice foto: RaedKrishan

Articol de Raed Krishan (foto), Daniel Grigore  —  luni, 29 iulie 2024

Novak Djokovic (37 de ani, Serbia) l-a învins pe Rafael Nadal (38, Spania) în turul 2 al turneului olimpic de tenis, scor 6-1, 6-4, urmând a juca pentru un loc în sferturi cu învingătorul dintre Dominik Koepfer și Matteo Arnaldi.

Turneul olimpic de tenis masculin a pus față în față, încă din turul secund, doi dintre cei mai mari jucători din istorie.

Novak Djokovic, favoritul numărul 1 la acest turneu, l-a înfruntat pe Rafael Nadal, cu care nu mai jucase de mai bine de 2 ani.

Novak Djokovic a câștigat duelul granzilor de la Jocurile Olimpice, 6-1, 6-4 cu Rafael Nadal

Meciul a durat o oră și 43 de minute. Djokovic s-a impus clar în primul set, 6-1, conducând la un moment dat cu 5-0. Sârbul s-a detașat rapid și în actul secund, la 4-0, apoi Nadal a instrumentat o revenire senzațională, la 4-4, servind pentru a trece în avantaj.

Nu s-a întâmplat, Djokovic a fructificat a patra lui minge de break, apoi a închis meciul pe propriul serviciu.

+15 Foto
Novak Djokovic - Rafael Nadal la Jocurile Olimpice 2024 / foto: Raed Krishan

El merge în turul 3 al turneului olimpic, unde va înfrunta învingătorul dintre Dominik Koepfer și Matteo Arnaldi.

Djokovic a dominat în special la numărul de ași, 5-1, și la loviturile câștigătoare, 23-12.

Novak are acum 31 de victorii în „directele” cu Nadal, față de 29 în dreptul spaniolului.