Jocurile Olimpice

Imagini superbe surprinse de fotoreporterul GSP la finala de la triatlon » Cine a câștigat medaliile + Felix Duchampt (România) - locul 50

+22 Foto
Felix Duchampt (România) a încheiat triatlonul olimpic de la Paris pe locul 50 Foto: Raed Krishan/GSP

Articol de Raed Krishan (foto)  —  miercuri, 31 iulie 2024

Românul de origine franceză Felix Duchampt a încheiat proba olimpică de triatlon pe locul 50, cu timpul de oră și 56 de minute.

+22 Foto

La masculin, s-a impus Alex Yee (Marea Britanie) - 1:43,33, urmat pe podium de Hayden Wilde (Noua Zeelandă) - 1:43,39 și de Leo Bergere (Franța) - 1:43,43.

Cursa feminină i-a revenit franțuzoaicei Cassandre Beaugrand - 1:54,55. Argintul a fost adjudecat de Julie Derron (Elveția) - 1:55:01, iar medalia de bronz a fost cucerită de Beth Potter (Marea Britanie) - 1:55:10.

Cursa de triatlon are trei părți: 1,5 kilometri înot, 40 kilometri ciclism și 10 kilometri alergare. La Paris, proba de înot s-a desfășurat în Sena, decizie controversată din cauza apei poluate. De altfel, proba masculină a fosy amânată din acest motiv - în loc de marți s-a disputat miercuri.

Finișul triatlonului olimpic de la Paris a avut loc pe celebrul Pont Alexandre, în inima orașului.