Conference League

Execuție fină în Neman - CFR Cluj » „Scăriță” de la 25 de metri, direct sub bară!

+5 Foto
Daniel Bîrligea a marcat cu o execuție de finețe în repriza secundă a meciului cu Neman Grodno, din turul 2 al Conference League.

Articol de Alexandru Tomuțiu  —  joi, 01 august 2024

Clujenii conduceau cu scorul de 2-0 și zburdau pe teren după golurile reușite de Karlo Muhar și Daniel Bîrligea. Atacantul care a fost prezent la Campionatul European din Germania alături de naționala României a reușit dubla în minutul 57, când a făcut 3-0 cu o execuție de mare fotbalist.

Mingea a ajuns la fotbalistul care a făcut primii pași în fotbal în Italia, iar acesta a marcat cu o „scăriță” de finețe. De la 25 de metri, internaționalul român a băgat piciorul sub minge și a trimis-o direct în sub „transversală”. Chiar dacă portarul nu era ieșit foarte mult, acesta nu a avut nicio șansă.

Apoi, Korenica și Nkololo au reușit primele goluri în tricoul ardelenilor și au pus cireașa pe tortul calificării. CFR se califică en-fanfare în turul 3 preliminar al Conference League, unde o va întâlni pe Maccabi Petach Pikva, din Israel.